Александър Гицов, помощник-треньор на Нестор Ел Маестро в ЦСКА, даде обширно интервю пред австрийското издание „90minuten.at“, в което коментира работата си на „Българска армия“. Той говори за първия полусезон на „червените“, както и за целите пред клуба и личните си амбиции.

Гицов разкри, че е подал заявление да изкара треньорски лиценз „Pro“ в Австрия, като ще получи отговор през 2024 година. Желанието му е един ден да бъде старши треньор в австрийската Бундеслига, но не си дава краен срок за това. Неговият пример в професията е бившият треньор на Айнтрах Франкфурт Оливер Глазнер, който изведе тима до трофея в Лига Европа.

„Имахме много добър период със 17 поредни мача без загуба. Началото всъщност не беше толкова добро. Нестор Ел Маестро пое клуба като старши треньор след два шампионатни кръга и първия мач от квалификациите за Лигата на конференциите. По негово желание влязох като помощник-треньор в началото на август. Загубихме реванша със Сепси с 0:4 и завършихме наравно два пъти в лигата. За толкова голям клуб, в Австрия ЦСКА е сравним с Рапид Виена, всяко поражение се гледа критично. Август не беше лесен за нас. След това въведохме добра структура и тогава дойдоха положителни резултати“, започна Гицов.

„В България е същата ситуация е като в Австрия. Има постоянен шампион, но всеки сезон започва с големи цели и много надежда. Минаха няколко години от последната шампионска титла на моя клуб, но това все още е голямото желание на феновете, собствениците и треньорския екип“, продължи той.

„Фокусът ни е върху играта срещу топката, с висока интензивност на пресата и много високи завладявания на топката – най-добре в последната третина пред вратата. Нашите положения трябва да бъдат създадени след подреден хаос. Отдаваме голямо значение на бързото връщане на топка, вертикалните подавания, добрата защита и постоянните атаки от нашия отбор“, каза още помощникът на Нестор Ел Маестро.

„Нашият начин на игра предизвиква много дискусии в България – някои го приемат положително, други – не. Българската футболна култура работи подобно на испанската: много отбори играят с класически крила, които често идват от испанския или южноамериканския пазар и са силни в ситуации един на един. Средното време за владеене на топката в България е почти два пъти по-високо в сравнение с Австрия. Нашият подход е съвсем различен. Има хора, които изобщо не могат да се идентифицират с него – това е нормално“, допълни Александър Гицов.

„Голямо предимство на Нестор и брат му Никон е, че и двамата говорят испански. Някои от нашите играчи не говорят толкова добре английски, така че това помага много за изграждането на връзка. Забелязах в първия ден от тренировката, че езикът на тялото на играчите се променя, когато треньорът им говори на родния им език. По принцип се говори английски, с Емануел Шакич и един играч от Люксембург говорим на немски. Говоря свободно български и общувам предимно с нашите български играчи. След престоя ми във Флоридсдорфер, където се говореше немски, всичко това е интересно ново преживяване. Частно вземам уроци по испански, за да знам поне основите“, сподели още помощник-треньорът на ЦСКА.

„Треньорският екип с Нестор, Никон и нашият фитнес треньор вече бяха работили заедно в два клуба, така че вече имаха ясни идеи. Отне ми време да се адаптирам в началото – сега работя много добре. Споделяме задачите в зоната за анализ, всеки играч получава пет до петнадесет минути с мен или Никон всяка седмица, в които се обсъждат индивидуални неща. Като цяло всички решения взимаме като екип и задачите се променят от седмица на седмица. Разбира се, крайното решение е на Нестор“, каза още Александър Гицов.

„Израснах в България до 19-годишна възраст, ЦСКА беше моята детска любов. Имаше известна романтика в решението ми. Също така вярвам, че ние във Флоридсдорфер свършихме наистина добра работа през последните няколко години, но моето желание беше да видя нещо различно. Желанието за по-нататъшно развитие и детската мечта ЦСКА ме мотивираха да взема това решение“, сподели той.

„Разбира се, че искам да работя като старши треньор в даден момент, но нямам краен срок за това. Имам още много да уча и съм повече от щастлив в настоящата си роля. Сега бих искал да направя следващата стъпка в обучението си, която ще бъде лиценз Pro. Ако говорим за цели: Голяма цел е да работя в австрийската Бундеслига. Идентифицирам се с австрийската футболна култура и се виждам да работя отново в Австрия в бъдеще“, разкри младият специалист.

„Кандидатствах за предстоящия курс за лиценз Pro в Австрия, но обратната връзка ще дойде чак през новата година. Желанието ми е да получа Pro лиценз в Австрия, защото според мен обучението е едно от най-добрите в Европа. Това е показано от успехите на Оливер Глазнер и други австрийски треньори.“

„Преди няколко години имах възможност да го гледам (б.р. – Глазнер) как изнася лекция на живо. Той говори там за своите идеи, стила си на трениране и стила си на игра, което ми хареса. Той постигна голям успех през последните години и е човек, от когото се опитвам да черпя идеи“, продължи треньорът.

„След последния мач настроението все още е малко минорно, но всички сме оптимисти, че можем да постигнем целите си след добра подготовка. Ние също сме на четвъртфинал за Купата. Носителят на Купата играе директно в Лига Европа, това също е много важно за нас. Смятам, че подготвителният период през януари и февруари ще бъде много важен, трябва да поставим основата, за да постигнем целите през юни“, завърши Александър Гицов.

подкрепя българския спорт