Пирин Благоевград се отпуши и записа първа победа през сезон 2023/2024 в родната efbet Лига. Това се случи чак в деветия кръг, когато „орлетата“ поразиха с 2:1 като гост Хебър Пазарджик в интригуващ мач, играл се на „Георги Бенковски“.

И трите гола в срещата паднаха през второто полувреме, след като Борис Тютюков изведе гостите напред в 51-ата, но четири след това Николас Пенев се разписа и изравни резултата в срещата. Импулсът в играта у „гробарите“ беше налице, но вместо те да стигнат до обрата, то Пирин вкара втори гол в 67-ата минута чрез Мартин Бачев.

Така благоевградчани успяха да „счупят каръка“ и да вземат трите точки за първи път през новия сезон, а последната победа за отбора датираше от 5-и юни, когато в миналия шампионат те поразиха тима на Спартак Варна с 2:0.

Успехът изпрати отбора на Иво Тренчев на 15-ото място и Пирин е с 4 точки, колкото има и последният Славия, но „белите“ са с по-лоша голова разлика. Хебър остана 10-и с 11 точки.

Началните минути в Пазарджик бяха спокойни от двата отбора, а в десетата минута Олексий Збун беше поведен вдясно и стреля от малък ъгъл, но не затрудни Ковальов.  Груба грешка в разиграването на гостите за малко да донесе попадение на домакините в 18-ата минута. Стражът Максим Ковальов изрита нескопосано топката, която рикошира опасно в играч на Хебър, но за негово щастие не попадна във вратата му.

Все пак Хебър продължи да притиска съперника в хода на срещата, а в 23-ата минута гол на домакините беше отменен. Атанас Кабов получи подаване отляво и отблизо шутира, пронизвайки Ковальов, но преди паса топката бе напуснала очертанията на терена и попадението логично бе отменено.

Хебър продължи да бъде по-доминиращия отбор на "Георги Бенковски", докато "орлетата" изчакваха своите шансове на контраатаки, които не се реализираха към 30-ата минута от срещата. Карлос Охене опита удар от средна дистанция в 33-ата минута, но без успех.

Домакините имаха изключителна възможност да поведат в резултата след ъглов удар. Топката беше центрирана в наказателното поле на Пирин и Стефан Цонков необезпокояван с глава стреля, а Ковальов отрази. Топката отиде към Лазар Марин, който също стреля, но във вратаря, а накрая се видя и спасяване спрямо Карлос Охене, който и фаулира вратаря на "орлетата".

start-photo.bg
28 снимки

Шест след подновяването на играта гостите от Благоевград дочакаха своя момент и изнесоха топката чрез Абу. Той видя Борис Тютюков, който напредна и финтира Николаев и Цонков, след което с прецизен удар преодоля Дебърлиев.

Домакините бързо попариха радостта на съперника и само 5 минути след допуснатия гол изравниха резултата. Георги Вълчев получи вдясно и с едно докосване с лекота елиминира съперник. Последва пас в наказателното поле на Пирин за непокрития Николас Пенев, който с едно движение матира Ковальов - 1:1.

"Орлетата" отново дръпнаха напред в резултата, след като отбраната на Хебър действа нехайно след изпълнен свободен удар в наказателното поле. Топката отиде към Мартин Бачев, а тийнейджърът опита да нанесе удар, но не уцели топката. При повторния си опит с външната част на десния си крак обаче преодоля Ковальов - 2:1 за Пирин.

Домакините бяха близо да изравнят пак резултата в 85-ата минута, но удар на резервата Марсел Канади след разбъркване в наказателното поле на Пирин отлетя над напречната греда на Максим Ковальов. Малко след това пък Ковальов отрази изключително мощен удар от средна дистанция.

FT / ХЕБЪР - ПИРИН 1:2

0:1 Тютюков (51)

1:1 Пенев (56)

1:2 Бачев (67)

Стадион: "Георги Бенковски" (Пазарджик)

Рефер: Георги Гинчев

Хебър: 32. Матвей Игонен, 24. Лазар Марин, 27. Роберт Мазан, 33. Стефан Цонков, 7. Георги Вълчев - (К), 44. Николай Николаев, 10. Ангел Бастунов, 8. Карлос Охене, 17. Николас Пенев, 11. Атанас Кабов, 14. Олексий Збун

Резерви: 1. Петър Дебърлиев, 13. Архан Исуф, 3. Богомил Божуркин, 43. Жоао Сеско, 21. Марсел Канади, 23. Сашо Лебанов, 84. Стилиян Тисовски, 5. Мартин Михайлов, 9. Георги Николов

Треньор: Любослав Пенев

Пирин: 12. Максим Ковальов – 4. Айуб Абу, 38. Александър Дюлгеров (К), 29. Мартин Бачев, 16. Андрей Йорданов, 8. Дмитро Семенив, 73. Венцислав Бенгюзов, 11. Иван Тасев, 17. Борис Тютюков, 20. Аймен Суда, 19. Юго Комано

Резерви: 1. Марио Кирев – 25. Илиан Костов, 13. Мартин Атанасов, 33. Симеон Александров, 9. Станислав Костов, 83. Христо Попадийн, 18. Велислав Минков, 30. Любомир Тодоров, 10. Данил Кондраков, 7. Владимир Медвед