Ще дължи ли Наско Сираков данък след очакваното днес джиросване на негово име на мажоритарния пакет акции на футболния клуб “Левски”, е новата интрига, която се завъртя в общественото пространство. Информацията е предадена от вестник "24 часа".
В понеделник собственикът на 86,6% от собствеността на “синия” клуб Георги Попов обяви, че вероятно в четвъртък ще джироса всичко на Наско Сираков, след като е получил т.нар. отказ от премиера Бойко Борисов.
Сираков ще дължи данък, дори акциите на “Левски” да му бъдат прехвърлени безвъзмездно, категорични са една част от юристите. Всичко е уредено в Закона за местните данъци и такси. Налогът варира между 3,6 и 6,5 на сто от придобитото имущество. След вписването му като собственик в акционерната книга Наско има 2 месеца за деклариране на имуществото, защото не е в родствена връзка по права линия с Георги Попов.
Номиналът на прехвърлените акции е 26 383 777 лева, което прави данъка доста сериозна сума. Ако се приеме, че за София той е 5%, излизат 1,17 млн. лв.
Ако се приеме, че не става дума за ценни книжа, а за временни удостоверения, се отива към Търговския закон, където има точно определяне на прехвърлянето на акционерни участия в ООД. В случая на АД, каквото се явява “Левски”, се взема предвид последният счетоводен баланс. Според финансовия отчет, вписан в Търговския регистър миналия месец, той е положителен за повече от 2 милиона лева.
Така приемането на акциите от Сираков, ако липсва договор за някаква, дори минимална цена от 1 лев, ще трябва да се мине и през оценка на активите, за да се изчисли данъкът за прехвърлянето.
Заради това в предни джиросвания на акциите е използван точно такъв подход, като е сключван и договор между страните за сумата от 1 лев, защото освен активите се приемат и пасивите на дружеството.
Други юристи обаче смятат, че когато в едно търговско дружество пасивите са много повече от активите, то пазарната цена на акциите следва да е равна на нула лева (в случая е 1лв.). Пазарната цена може да се определи от лицензиран оценител, който ще съпостави стойността на активите и стойността на пасивите, а оттам и стойността на самите акции. Съгласно чл.33, ал.1, т.3 от ЗМДТ данъчната основа при дарение на ценни книжа е пазарна цена, която в този случай може да се определи като 1 лв. именно поради факта, че пасивите са много повече от активите. Тогава данъкът би трябвало да е 5% от въпросния лев, или 5 стотинки.
26Коментара