Лудогорец победи Левски с 4:2 на "Герена" в големия сблъсък от десетия кръг на родната efbet Лига. "Сините" откриха резултата чрез Борислав Цонев (26), но три минути по-късно Доминик Янков възстанови равенството. Разградчани стартиираха отлично второто полувреме и Пиерос Сотириу направи пълен обрат, реализирйки с глава. Десет минути преди края на двубоя Борислав Цонев реализира дузпа, изравнявайки резултата. Но "орлите" отново стигнаха до пълния обрат след бързи попадения на Елвис Ману и Бърнард Текпетей в заключителните минути на мача.

С успеха Лудогорец се изравни на първото място с Ботев Пловдив с равен актив от 21 точки, но излезе на върха, докато Левски остава десети с осем.

Антон Узунов
59 снимки

"Сините" стартираха агресивно двубоя и още в 1-ата минута Андриан Краев отправи изстрел от дистанция, след което топката срещна тялото на Оливие Вердон и Кристиан Кахлина улови без проблеми.

Двубоят продължи да се развива на високи обороти и малко по-късно Георги Миланов отправи плътен изстрел от границата на наказателното поле, който попадна в ръцете на Кристиан Кахлина.

В 5-ата минута разградчани отговориха с бърза атака през центъра. Пиерос Сотириу бе изведен зад гърба на отбраната. Кипърецът достигна до топката и стреля отблизо, но Николай Михайлов скъси дистанцията и успя да отрази удара.

Двубоят продължи да се развива на високи обороти, но липсваха головите положения пред една от двете врати.

В 17-ата минута Пиерос Сотириу отново се озова зад гърба на защитата, след което опита да преодолее Николай Михайлов, който го закачи и нападателят се строполи на земята. Кипърецът поиска дузпа, но главният съдия Георги Кабаков посочи, че играта трябва да продължи с изпълнение на аут.

Лудогорец продължи да действа агресивно в половината на домакините и в 22-ата минута се стигна до грешка на Христос Шелис. Пиерос Сотириу се възползва от нея и комбинира мигновено с Кирил Десподов. Капитанът на "орлите" веднага нанесе удар, който бе отразен решително с една ръка от Николай Михайлов.

В 26-ата минута Левски откри резултата. Здравко Димитров проби отлично в наказателното поле, след което подаде към непокрития Борислав Цонев, който от границата на млкия пеналт реализира хладнокръвно под гредата. В ситуацията останаха съмнения за нарушение на Георги Миланов срещу Жордан Икоко преди топката да стигне до Димитров.

Гостите реагираха мигновено и две минути след попадението за домакините, резултатът бе възстановен. Разградчани организирха бърза атака по левия фланг. Мавис Чибота получи в наказателното поле, след което пусна успоредно на голлинията към включилият се на скорост Доминик Янков, който отблизо реализира.

"Орлите" имаха нова възможност за попадение след центриране от ъглов удар. Кирил Десподов подаде на близката греда, където Пиерос Сотириу стреля с глава, но нападателят прати топката над напречната греда.

В 35-ата минута рзградчани достиганаха до нова възможност, след като Оливие Вердон отправи изстрел от границата на наказателното поле, пращайки топката много близо до десния страничен стълб.

Домакините изпитваха трудности с организирането на продължителни атаки, което не водеше до опасности пред вратата на Кристиан Кахлина. В същото време гостите разчитаха на по-директен подход и се опитваха на скорост да се озоват пред вратата на Николай Михайлов.

На почивката двамата треньори не направиха промени по съставите си и действията на терена бяха подновени от същите изпълнители.

Разградчани стартираха отлично втората част и още в началните минути Пиерос Сотириу направи пълен обрат. Гостите организираха великолепна атака отдясно след комбинации на Кирил Десподов и Доминик Янков. Жордан Икоко бе изведен на крилото, след което бранителят центрира в наказателното поле, където нападателят на "орлите" остана непокрит и с глава реализира.

Веднага след попадението Доминик Янков се озова на добра стрелкова позиция, но халфът прати топката над вратата.

В 59-ата минута "сините" стигнаха до отличен шанс да възстановят равенството. Георги Миланов центрира в наказателното поле, където Борислав Цонев се оказа непокрит и с глава нанесе изстрел отблизо, но Кристиан Кахлина решително изби в ъглов удар.

Малко след това се получи разбъркване в наказателното поле на гостите ,след което домакините поискаха дузпа за игра с ръка на Жордан Икоко, но главният съдия Георги Кабаков не посочи бялата точка.

Възпитаниците на Станимир Стоилов продължиха да действат агресивно и в 63-ата минута се стигна до нов шанс. Драган Михайлович се оказа на отлична позиция, но бранителят стреля над вратата.

Левски опита да се настани продължително в половината на гостите. В 73-ата минута Здравко Димитров стигна до топката след изпълнение на ъглов удар. Крилото нанесе изстрел с левия крак, но прати топката над вратата.

В 78-ата минута Билал Бари бе изведен в наказателното поле. Нападателят финтира Игор Пластун, след което последва контакт между двамата и мароканецът падна в наказателното поле. Първоначално Георги Кабаков не посочи бялта точка, но след това прегледа ситуацият с ВАР и промени решението си. Борислав Цонев застана зад топката и хладнокръвно реализира в средата на вратата.

Радостта за Левски не бе дълга и в 85-ата минута Лудогорец отново излезе напред в резултата. Николай Михайлов и Христос Шелис сгрешиха при изнасянето на топката, от което се възползва Кирил Десподов. Капитанът на разградчани пусна успореден пас към Елвис Ману, който отблизо реализира.

Гостите нанесоха пореден още един удар по амбициите на столичани, след като организираха бърза контраатака. Елвис Ману изведе Бърнард Текпетей в близост до наказателното поле. Кирлото напредна и  изстрел в долния ляв ъгъл реализира.

Левски - Лудогорец 2:4

1:0 Борислав Цонев 26'

1:1 Доминик Янков 29'

1:2 Пиерос Сотириу 46'

2:2 Борислав Цонев 81'-д.

2:3 Елвис Ману 83'

2:4 Бърнард Текпетей 89'

Съставите на двата отбора:

Левски: Николай Михайлов – Драган Михайлович, Христос Шелис, Гьоко Зайков, Иван Горанов – Андриан Краев, Радослав Цонев – Георги Миланов, Борислав Цонев, Здравко Димитров – Билал Бари

Лудогорец: Кристиан Кахлина – Жордан Икоко, Игор Пластун, Оливие Вердон, Сисиньо – Клод Гонсалвес, Стефан Баджи – Мавис Чибота, Доминик Янков, Кирил Десподов – Пиерос Сотириу