Отборът на Локомотив Пловдив постигна безкомпромисна победа над Царско село в първи мач от 10-ия кръг на efbet Лига. Тимът на Бруно Акрапович се разправи със своя противник с 3:0, постигайки своя четвърти успех като гост. Головете за класическата победа на „смърфовете” реализираха Диниш Алмейда и Димитър Илиев, който се разписа на два пъти.

Така пловдивчани увеличиха преднината си на върха в класирането и със сигурност ще останат на първото място след кръга, независимо от резултатите в другите мачове. Локомотив вече има пет точки преднина пред втория Лудогорец, който обаче е с два мача по-малко.

Царско село, който бе тимът с най-добра защита в елита от началото на сезона, за пръв път инкасира три гола във вратата си. „Смърфовете”, чийто тим пък е с най-доброто нападение, регистрират най-изразителната си победа.

Антон Узунов
41 снимки

Двубоят започна с леко териториално предимство за гостите, които в първия четвърт час на мача гледаха по-често към вратата на своя противник. След само три минути игра обаче, Божидар Васев от домакините падна много лошо при една борба за висока топка и нарани кръста си. Васев се опита да продължи срещата, но няколко минути по-късно бе заменен от Андерсон.

След няколко добри атаки за „смърфовете”, първият удар към вратата на Царско село отправи Николай Николов, който стреля много силно фронтално срещу вратата, но топката срещна тялото на Лъчезар Балтанов, а след това и ръката му. Въпреки претенциите от част от играчите на Локомотив, главният рефер сметна, че няма основания за отсъждането на 11-метров наказателен удар.

Малко по-късно Бирсен Карагарен също стреля посока вратата на противника, но ударът му бе прекалено слаб и не затрудни стража на домакините.

В 20-ата минута пловдивчани стигнаха до първия си стопроцентов шанс за гол. След центриране от корнер, Анте Аралица се извиси над всички в наказателното поле и отправи удар с глава, но на сантиметри от десния страничен стълб на вратата.

Постепенно домакините успяха да изравнят играта и владеенето на топката. Футболистите на Любослав Пенев започнаха по-често да гледат към вратата на Мартин Луков, но не и да създават сериозни опасности.

В 35-ата минута дойде и най-чистата ситуация за гол през първата част и тя отново бе пред вратата на домакините, и то след ново подаване от ъглов удар. Парвиз Умарбаев центрира в наказателното поле, където Димитър Илиев отклони с глава към далечната греда, където Диниш Алмейда бе оставен абсолютно непокрит. Той овладе и стреля силно от близка дистанция, но Джони Пласид спаси.

Пет минути преди почивката домакините имаха нови проблеми след центриране от статично положение. След подаване от фал, този път Диниш Алмейда отклони към Анте Аралица, а той взе решение да стреля от въздуха. Вратарят на домакините обаче отново бе на висота и изби.

В 45-ата минута Димитър Илиев също имаше възможност да открие резултата. Нападателят се нагърби с изпълнението на пряк свободен удар и стреля директно към вратата, но топката спря от външната страна на мрежата.

Логичното все пак се случи в 53-ата минута, когато футболистите на Бруно Акрапович все пак успяха да реализират. Попадението дойде след изпълнение на статично положение, а домакините отново показаха слабост при защита в именно подобни ситуации. Парвиз Умарбаев центрира в наказателното поле, където Диниш Алмейда бе пласиран отлично и стреля с глава. Този път Джони Пласид не успя да реагира добре и трябваше да извади топката от мрежата си.

Футболистите на домакините пробваха да отговорят на предизвикателството, но освен до няколко корнера пред вратата на Мартин Луков, не успяха да стигнат до нищо съществено.

В 69-ата минута капитанът на гостите Димитър Илиев нанесе втори съкрушителен удар във вратата на „царете”. Нападателят на гостите бе изведен отдясно в пеналта на домакините и стреля много добре по диагонала, поразявайки целта за 2:0. Това бе четвърто попадение за голмайстора от началото на сезона.

Четири минути по-късно Царско село пропусна страхотна възможност да се върне в мача. Луис Педро изведе по брилянтен начин Стефан Христов зад отбраната на Локомотив, но останал очи в очи с Мартин Луков, не успя да го преодолее и да намали пасива на своя тим.

Всичко в мача бе решено девет минути преди последния съдийски сигнал, когато Локомотив реализира трети гол. След неуспешен опит за изнасяне на топката от страна на домакините, Балтанов върна топката към Джони Пласид, който показа притеснение и не успя да отиграе добре. Вместо това той „подари” коженото кълбо на Димитър Илиев, за д реализира нападателят втория си гол в мача.

ЦАРСКО СЕЛО – ЛОКО ПД 0:3

0:1 Диниш Алмейда 53'

0:2 Димитър Илиев 69'

0:3 Димитър Илиев 81'

Стадион: „Арена Царско село”, София

Рефер: Георги Иванов, София

Царско село: 30 Джони Пласид, 93 Иван Бандаловски, 22 Луис Ферейра, 17 Реян Даскалов, 14 Божидар Васев, 6 Антонио Георгиев, 20 Лъчезар Балтанов, 4 Дилян Георгиев, 10 Борис Галчев, 8 Панайотис Лука, 9 Мирослав Будинов,

Резерви: 1 Михаил Александров Иванов, 11 Андерсон Коста, 25 Дилан Мартенс, 3 Мартин Кавдански, 7 Християн Чипев, 44 Тома Ушагелов, 98 Стефан Христов

Старши треньор: Любослав Пенев

Локомотив Пловдив: 71 Мартин Луков, 61 Динис Алмейда, 25 Лукас Масоеро, 20 Милош Петрович, 15 Кристиан Илич, 34 Петър Витанов, 10 Парвиз Умарбаев, 9 Бирсент Карагарен, 44 Николай Николаев, 14 Димитър Илиев, 77 Анте Аралица

Резерви: 1 Илко Пиргов, 5 Кристиан Гомис, 11 Кенан Муслимович, 50 Филип Михалевич, 16 Лукас Салинас, 19 Георги Минчев, 13 Даниел Димитров