Отборът на Левски постигна много трудна победа над Славия в най-старото столично дерби. „Сините” се наложиха с минималното 1:0, а единствения гол за успеха реализира Билал Бари.

Всичко най-интересно в мача в столичния квартал „Овча купел” се случи през втората част, когато дойде и гола, а домакините останаха с човек по-малко, след втори жълт картон на Ерол Дост. Главният рефер Ивайло Стоянов също отмени дузпа за Левски след дълго преглеждане на ситуацията с ВАР.

След тази победа тимът на Станимир Стоилов вече има 17 точки и заема 8-мото място, докато Славия е на 3-та позиция с 23 пункта.

Антон Узунов
72 снимки

Мачът в „Овча купел” започна с много добра възможност за Левски, която дойде секунди след първия съдийски сигнал на Ивайло Стоянов. Драган Михайлович получи на десния фланг и веднага центрира на далечната греда, където Здравко Димитров бе оставен непокрит. Той реши да стреля от въздуха, но не успя да уцели вратата, пращайки топката в аут.

Още по темата:

Героят за Левски: Нормално е самочувствието да расте

Станимир Стоилов: Има какво да работим още, за да заприличаме на Левски

Определено футболистите на Станимир Стоилов успяха да наложат своя стил на игра и взеха инициативата още от самото начало. „Сините” владееха много повече топката и все по-настоятелно гледаха към вратата  на своя противник.

В 13-ата минута разконцентрирана игра на Георги Вълчев можеше да донесе главоболия на Вуцов. След центриране от корнер, Вълчев не успя да изчисти топката и тя рикошира в крака му. За негово щастие обаче, коженото кълбо попадна право в ръцете на вратаря на „белите”.

Постепенно домакините успяха да изравнят играта и на свой ред да погледнат по-сериозно към Николай Михайлов. Футболистите на Златомир Загорчич стигнаха до няколко корнера, като при единия от тях Венцислав Керчев имаше възможност да стреля с глава, но неточно.

Първият точен удар в мача дойде в 30-ата минута, когато Андриан Краев пробва късмета си от дистанция. Младокът стреля мощно от близо 25 метра, но Светослав Вуцов бе на мястото си и боксира топката.

Отговорът на „белите” дойде почти веднага. Ерол Дост овладя пред наказателното поле на Левски, напредна и стреля през трима играчи на „сините”, но топката профуча покрай левия страничен стълб на вратата. Емил Стоев също пробва да изненада противника си с далечен шут, но и той не сполучи.

Пет минути преди почивката Здравко Димитров направи отличен пробив по лявото крило, преодолявайки трима играчи на „белите”, но изстрелът му бе блокиран от Георги Вълчев, който изби в пореден ъглов удар.

В 50-ата минута дойде и един от най-спортните моменти в мача. Билал Бари бе изведен зад отбраната на домакините, а Венцислав Керчев, който видимо закъсня с намесата си, събори нападателя на гостите на границата на наказателното поле, а реферът Ивайло Стоянов посочи бялата точка. След дълъг преглед на ситуацията с ВАР, главният арбитър промени решението си и отсъди пряк свободен удар на сантиметри от границата на пеналтерията.

Зад топката застана Георги Миланов, който стреля изключително технично, но Вуцов със сетни усилия успя да спаси, отбивайки топката в напречната греда. При добавката на футболист в синьо, вратарят на „белите” отново се намеси.

В 61-ата минута домакините останаха с човек по-малко на терена, след като Ерол Дост си изкара втори жълт картон за наивен фал. Веднага след това Андриан Краев имаше възможност да обстрелва вратата, но Вуцов отново спаси. Малко по-късно Билал Бари също излезе на стрелкова позиция, но ударът му с глава бе отразен от вездесъщия в този мач страж на „белите”.

Натискът на гостите все пак даде резултат десет минути преди края на срещата. Радослав Цонев получи отляво и центрира много прецизно на главата на Билал Бари на далечната греда, където нападателят бе оставен абсолютно непокрит. Бари стреля необезпокояван от никого и порази целта за 1:0.

До края на мача гостите стигнаха и до още една греда. Георги Миланов стреля много добре от далечна дистанция, но Вуцов с върха на пръстите си успя да отклони, а след това коженото кълбо спря в напречната греда.

В крайна сметка Левски съумя да изтръгне трите точки от коравия тим на Славия, който се представя отлично от началото на сезона. Това е първа домакинска загуба за „белите” от началото на кампанията.

FT / СЛАВИЯ – ЛЕВСКИ 0:1 • Програма Резултати Класиране