Отборът на Левски записа трудна, но важна победа в домакинството си на Пирин Благоевград с минималното 1:0 в единствения двубой от неделната програма на петия кръг в efbet Лига. Единственото попадение реализира Роналдо в 70-ата минута на срещата.

„Сините“ бяха пълни господари на терена през целия мач и имаха над 20 изстрела, с които можеха да си подсигурят успеха доста по-рано. Столичани удариха и греда още в 11-ата минута чрез Хосе Кордоба, а вратарят на гостите Янко Георгиев също се отчете с няколко отлични спасявания.

Антон Узунов
90 снимки

По този начин възпитаниците на Станимир Стоилов загряха за реванша с малтийския Хамрун Спартанс от третия квалификационен кръг на турнира Лига на конференциите идния четвъртък на „Герена“. Първата среща завърши с минимална победа за „сините“.

Левски вече е седми в първенството с актив от 6 точки, но и с уговорката, че има два мача по-малко. Пирин пък остава 14-и с 2 пункта. В следващия кръг „сините“ гостуват на шампиона Лудогорец, докато „орлетата“ пътуват до Варна за сблъсък с Черно море.

29 снимки

Наставникът на Левски Станимир Стоилов направи пет промени в своя състав. На вратата с капитанската лента застана Пламен Андреев. Четиримата в отбрана пък бяха Цунами, Хосе Кордоба, Сонко Сундберг и Патрик-Габриел Галчеви. Андриан Краев и Филип Кръстев действаха като опорни халфове, докато бразилците Уелтон и Роналдо играха двата фланга. Илиян Стефанов пък застана зад нападателя Марин Петков.

Треньорът на „орлетата“ Красимир Петров имаше доста проблеми в състави и направи четири промени от загубата с 1:2 от Славия. Поради различни причини отсъстваха Николай Бодуров, Юлиян Попев, Преслав Йорданов и Мартин Смоленски, който единствено бе на пейката. 17-годишният Илиан Костов, който дебютира, си партнираше с капитана Петър Занев в центъра на защитата.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Отзивите след двубоя:

Роналдо: Ще помня този гол винаги, посвещавам го на майка ми

Стоилов: Левски се върна там, където му е мястото, не е фатално да има отложени мачове​

Петров: Липсваше ни повече футболно самочувствие, във Варна очаквам точно това​

Илиян Костов: Ще играем с пирински дух срещу Черно море​

Левски стартира много настъпателно в срещата и само за 15 минути имаха няколко чисти сиутации да открият резултата.

В петата минута Филип Кръстев центрира от свободен удар отдясно в наказателното поле, където Андриан Краев засече хубаво с глава към далечната греда, но вратарят Янко Георгиев успя да избие в ъглов удар.

Само минута по-късно Патрик-Габриел Галчев центрира отдясно към далечната греда, където съвсем сам бе оставен Илиян Стефанов, който стреля с глава, но Георгиев успя с крак да спре топката точно на голлинията. Последва удар на Кръстев по диагонала, който бе блокран.

В осмата минута Уелтън отправи изстрел от дистанция, който обаче бе крайно неточен.

Три минути след това "сините" удариха греда. Кръстев центрира от корнер на първа греда, където Стефанов отклони назад, а на границата на вратарското поле Хосе Кордоба засече с левия крак, но кълбото се отби от лявата греда на Георгиев, след което с дружни усилия гостите изчистиха.

В 13-ата минута Роналдо получи отдясно пред наказателното поле, влезе в него и стреля ниско по диагонала, но покрай дясната греда на Пирин.

Emona Tsoncheva / LAP.bg
78 снимки

Секунди по-късно Цунами центрира отляво в наказателното поле, където Стефанов отклони с глава, след това Марин Петков опита да овладее с левия крак, но вместо това се получи като подаване за Роналдо, който стреля мощно от воле с десния крак фронтално срещу вратата, но топката профуча покрай лявата греда на Янко Георгиев.

Първият удар за гостите от Благоевград дойде в 22-ата минута, когато Христофор Хубчев получи отляво пред наказателното поле и нанесе изстрел, който обаче премина над вратата на Пламен Андреев.

Левски обаче продължи  да натиска и в 33-ата минута Патрик-Габриел Галчев получи отдясно, навлезе навътре и стреля ниско пред наказателното поле, но Янко Георгиев беше покрил левия си ъгъл и изби в корнер. Само минута по-късно Уелтън преодоля съперник отляво и влезе навътре, след което шутира технично пред наказателното поле, но малко над вратата на „орлетата“.

В 39-ата минута отново бразилецът Уелтън шутира от движение отляво в наказателното поле, но право в ръцете на Георгиев.

В добавеното време на първата част Илиян Стефанов комбинира с Роналдо отдясно в наказателното поле, а бразилецът му върна топката, след което Стефанов я предостави на нахлуващия на скорост Кръстев, който обаче стреля високо над вратата.

На почивката Красимир Петров направи промяна и пусна в игра Мартин Смоленски на мястото на Китан Василев.

В 51-ата минута Кръстев центрира от ъглов удар на първа греда, където Краев стреля с глава, но над вратата.

Десет минути по-късно Кръстев центрира от свободен удар в наказателното поле, където на далечната греда Кордоба игра с глава, но на безопасно разстояние от дясната греда на Георгиев.

Само минута след това Левски имаше нов шанс. Галчев даде чудесен извеждащ пас за Роналдо отдясно, който влезе в наказателното поле, финтира Емил Янчев и стреля силно в близкия ъгъл, но Георгиев спаси.

В 65-ата минута Уелтън се пребори добре за топката на левия фланг и влезе на скорост в наказателното поле, след което стреля по диагонала към далечния ъгъл, но много близо до лявата греда на гостите.

Натискът на Левски даде резултат и тимът поведе в резултата в 70-ата минута. Галчев беше оставен съвсем сам на десния фланг и центрира отлично на първа греда, където на границата на вратарското поле Роналдо и с глава прати топката във вратата на Георгиев. Това бе първо попадение за бразилеца с екипа на „сините“ в efbet Лига.

В следващите минути "сините" владееха топката и не оставяха шансове на футболистите на "орлетата".

Пет минути преди края на редовното време Пирин остана и с мовек по-малко. Само в рамките на две минути Красимир Станоев получи два жълти картона за две нарушения срещу Георги Миланов. Логично той беше изгонен и с червен картон.

В 86-ата минута Станислав Костов шутира от движение пред дъгата на наказателното поле, но право в ръцете на Андреев.

В последната трета минута от добавеното време на срещата Левски можеше да си подпечата трите точки. "Сините" организираха чудесна контраатака, при която Асен Митков задържа добре пред наказателното поле и комбинира с Миланов отляво, който влезе в пеналтерията и пусна пас по тревата за Жереми Петрис, който обаче не успя да отбележи от близко разстояние на опразнената врата. Така завърши и двубоят.

FT | ЛЕВСКИ – ПИРИН БЛАГОЕВГРАД  1:0

1:0 Роналдо 70'