Отборът на Левски постигна трудна, но сладка победа с 2:0 над Черно море в двубой от последния редовен 26-и кръг в родната efbet Лига и вече гледа към бронзовите медали в първенството. Бившият играч на „сините“ и капитан на „моряците“ Даниел Димов си отбеляза автогол в 74-ата, а Марин Петков оформи крайния резултат в седмата минута от добавеното време.

Антон Узунов
100 снимки

Срещата ще се запомни с множеството ситуации и нерви, които съпътстваха двубоя. Още в шестата минута гол на Цунами беше отменен заради засада, а същото се случи, след като Матиас Курьор вкара топката във вратата на домакините през втората част. И при двете ситуации системата ВАР потвърди нередовните позиции на двамата играчи.

Иначе Евгений Сердюк бе изгонен за втори жълт картон в 54-ата минута, след като фаулира капитана на Левски Николай Михайлов. Вратарят бе изнесен на носилка и след това качен в линейка, за да му се окаже медицинска помощ, след което бе откаран в болница. Трябва да се отбележи, че играчите на Черно море получиха общо осем официални предупреждения, освен двата жълти и червения картон на украинския нападател.

С този успех столичани са вече са само на три точки от "моряците". Левски ще стартира плейофите на пето място, докато варненци - от трето. Второто попадение на домакините им дава и предимство в преките двубои, ако двата отбора завършат сезона с равен брой точки. За Левски предстои тежко гостуване на Лудогорец в първи мач от 1/2-финалите за SESAME Купа на България, след което излиза срещу ЦСКА в неделя, докато Черно море стартира плейофите срещу прекия си конкурент Ботев Пловдив.

Наставникът на „сините“ Станимир Стоилов заложи на същите играчи от победата с 3:0 над Пирин в Благоевград предишния кръг. Капитанът Николай Михайлов бе на вратата, а Драган Михайлович, Сонко Сундберг, Хосе Кодоба и Цунами действаха в защита. Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорни халфове, докато Илиян Стефанов, Уелтон и Георги Миланов действаха зад централния нападател Билал Бари.

Треньорът на гостите Илиан Илиев направи две промени от гръмкия успех с 5:0 над Ботев Враца. Счупилият си ръката Васил Панайотов и Родриго Вилела бяха заменени от Даниел Димов и Стефан Велев. Иван Дюлгеров бе под рамката, а Виктор Попов, Живко Атанасов, Влатко Дробаров и Цветомир Панов действаха в защита. Даниел Димов, Стефан Велев, Велислав Василев и Пабло Гарсия бяха халфовете зад Матиас Курьор и Евгений Сердюк.

КЛАСИРАНЕ В efbet ЛИГА / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Срещата стартира в спокойно темпо, като и двата отбора опипваха почвата и не бързаха да рискуват.

В седмата минута Левски вкара топката във вратата на гостите, но попадението беше отменено заради засада. В ситуацията Филип Кръстев центрира от свободен удар в наказателното поле, където Цунами се извиси и засече с глава, но голът веднага беше отменен. Системата ВАР потвърди това решение.

Постепенно домакините се настаниха по-трайно в поливината на "моряците" и в 15-ата минута Филип Кръстев стреля много опасно от движение в дъгата пред наказателното поле, но топката прелетя близо до дясната греда на Иван Дюлгеров.

Само две минути по-късно "сините" имаха чудесен шанс да открият резултата. Драган Михайлович центрира отлично отдясно към далечната греда, където Уелтън се пребори във въздуха с Виктор Попов и засече с глава, но Дюлгеров показа добър рефлекс и спаси. След това бразилският флангови футболист на домакините не успя да овладее топката и тя излезе в аут.

В 22-ата минута Пабло Гарсия да сгреши в опасна зона, а Билал Бари пусна извеждащо подаване, което така и не стигна до Уелтън, но все пак се озова в краката на Илиян Стефанов. Вместо обаче да стреля той реши комбинира с мароканеца, който обаче не съумя да прокара кълбото измежду купа от варненски футболисти.

Само две минути след това Георги Миланов стреля опасно от пряк свободен удар пред наказателното поле, но Дюлгеров беше покрил левия си ъгъл и изби в ъглов удар. Малко по-късно Бари не засече дълго подаване, което го изведе сам срещу Дюлгеров.

В следващите минути се стигна и до нерви на терена. Играта беше спирана и от чести нарушения, като дори се стигна до спречкване между футболистите, което обаче бързо беше потушено. Жълти картони пък получиха и редица играчи и от двата отбора.

В добавеното време на първата част Андриан Краев реши да стреля от дистанция, но високо над вратата.

На почивката беше извършена смяна в състава на гостите. Родриго Вилела замени Велислав Василев.

Две минути след началото на втората част Илиян Стефанов направи двойно с Билал Бари пред наказателното поле, а халфът нанесе изстрел, който обаче беше твърде слаб и Дюлгеров улови без проблем.

В 49-ата минута появилият се на почивката Родриго Вилела комбинира със Стефан Велев отдясно в наказателното поле, а полузащитникът шутира, но в ръцете на Николай Михайлов.

Три минути по-късно Кръстев получи в половината на Черно море и комбинира със Стефанов, който с  едно докосване намери Уелтън. Бразилецът залъга съперник, влезе отляво в наказателното поле и стреля, но покрай вратата.

В 54-ата минуха "моряците" останаха с 10 души на терена след червен картон за Евгений Сердюк. Нападателят беше изведен зад защитата на Левски, но бе изпреварен от вратаря Николай Михайлов. Украинецът обаче влезе грубо в краката и закономерно получи втори жълт и съответно червен картон.

След извършеното грубо нарушение срещу Михайлов, вратарят на Левски остана да лежи на терена, а след това беше изнесен на носилка и заменен от Пламен Андреев.

А какво каза Андреев пред Gong.bg в навечерието на този мач, вижте в този линк

В 69-ата минута гол беше отменен и за Черно море. Матиас Курьор се измъкна зад гърба на отбраната и реализира покрай Андреев. Попадението  обаче не беше зачетено заради засада.

Левски успя да открие резултата пет минути по-късно. Георги Миланов изведе по отличен начин отляво в наказателното поле Стефанов, който опита да комбинира със свой съотборник, но се получи рикошет в крака на Даниел Димов и топката попадна във вратата - 1:0.

В 84-ата минута Левски можеше да си подпечата успеха. Цунами центрира перфектно отляво в наказателното поле, където Бари беше останал съвсем сам и стреля с глава, но над вратата.

Домакините обаче намериха втория гол в седмата минута от добавеното време, когато Уелтън се пребори отлично на левия фланг и проби в наказателното поле, след което върна топката към точката за дузпа, а там Марин Петков отправи безкомпромисен удар, който се оплете в горния десен ъгъл на вратата на Дюлгеров за крайното 2:0.

FT | ЛЕВСКИ – ЧЕРНО МОРЕ  2:0

1:0 Даниел Димов (автогол) 74'

2:0 Марин Петков 90+7'

Отменен гол: Цунами (Левски) 7'

Червен картон: Евгений Сердюк (Черно море) 54'