Арда победи Черно море с 1:0 в решаващия мач за участие в пресявките за новия турнир на УЕФА - Лига на конференциите. Това ще бъде историческо първо участие на "сините" в евротурнирите. Домакините откриха реузлтата чрез Иван Коконов (19). През второто полувреме "сините" получиха правото да изпълнят дузпа, а в ситуацията "моряците" останаха в намаелн състав след втори жълт и съответно червен картон на Цветомир Панов, но Тонислав Йорданов не успя да преодолее Георги Георгиев от бялата точка. Малко преди края на двубоя и домакините останаха с десет души, след като Алекс Петков бе изгонен.

Антон Узунов
73 снимки

Двата тима стартираха в спокойно темпо, като в първите минути домакините задържаха в по-продължителен период от време топката.

В 6-ата минута гостите имаха отлична ситуация да открият резултата. Леандро Андраде получи в наказателното поле и веднага нанесе изстрел в близкия ъгъл, но Иван Караджов се намеси решително, избивайки в ъглов удар.

Малко по-късно "моряците" имаха нова отлична възможност. Виктор Попов бе изведен по десния флаг, след което защитникът центрира по земя към Зе Гомеш, който нанесе изстрел, но топката бе блокирана от Алекс Петков.

В следващите минути Арда опита да пренесе играта в по-предни позиции, но защитата пред Георги Георгиев стоеше добре подредена и не допускаше да се стигне до опасности пред вратата му.

В 19-ата минута домакините откриха резултата. "Сините" организираха добра атака по левия фланг, след което Спас Делев продължи към Тонислав Йорданов. Нападателят веднага центрира в наказателното поле, където Иван Коконов бе оставен непокрит и хладнокръвно засече в долния десен ъгъл.

В 27-ата минута "моряците" отново имаха възможност за попадение, след като Родриго Енрике получи на границата на наказателното поле и нанесе изстрел, но Иван Караджов отново бе последна преграда и улови топката.

Малко след това вратарят на Арда още веднъж се намеси решително след изстрел от дистанция на Илиан Илиев. В 33-ата минута отново атакуващият халф имаше добра възможност, но този път изстрелът му премина над вратата.

В 40-ата минута домакините разиграха заучено положение при изпълнение на фаул. Спас Делев подаде към Иван Коконов, който веднага центрира остро в наказателното поле, но Георги Георгиев излезе разчетено и улови. Две по-късно Виктор Попов напредна в половината на "сините" и нанесе изстрел в близкия ъгъл, но ударът му премина покрай вратата.

На почивката треньорът на Черно море Илиан Илиев замени централния нападател Зе Гомеш, включвайки в игра Исмаил Иса.

"Моряците" стартираха агресивно втората част, но в началните минути гостите не успяха да доразвият нападенията си. В 50-ата минута Васил Панайотов стреля от границата на наказателното поле, но изстрелът му бе слаб и Иван Караджов улови.

В следващите минути двата тима предоставиха равностойна игра, но головите опасности липсваха. Гостите продължиха да са по-активният тим, но Иван Караджов не бе застрашен, а защитата пред него бе добре подредена.

В 72-ата минута Арда получи правото да изпълни дузпа, след като Цветомир Панов игра с ръка при опит за изстрел с глава на Тонислав Йорданов. Главният съдия Станислав Тодоров бе категоричен в решението си, а това потвърди и ВАР. В ситуацията Цветомир Панов успори решението на рефера и той бе декориран с втори жълт и съответно червен картон, оставяйки тима си в намален състав. Зад топката застана Тонислав Йорданов, но изстрелът на нападателя в долния десен ъгъл бе блестящо спасен от Георги Георгиев.

В заключителните минути на двубоя "моряците" притиснаха съперника си, но защитата пред Иван Караджов се справи с опасностите. Дълбоко в добавеното време и Арда остана в намален състав, след като Алекс Петков получи втори жълт картон за нарушение срещу откъсващия се Исмаил Иса. Даниел Димов стреля в стената от пряк свободния удар, но след това топката достигна до Васил Панайотов, който нанесе изстрел от дистанция, но право в ръцете на Иван Караджов. Това бе и последното по-сериозно положение в двубоя.