Ботев Враца постигна изключително важна победа с 1:0 над Берое в откриващия мач на 10-ия кръг в efbet Лига. Гола с цената на трите точки вкара Даниел Генов в 56-ата минута след голям гаф в защитата на гостите. Старозагорци завършиха срещата с 10 души, след като Франко Рамос бе изгонен в 84-ата минута.

Освен с успешния дебют на Христо Янев начело на Ботев Враца, двубоят ще остане в историята и с факта, че нито един българин не игра за Берое. Треньорът Хосе Луис Ачиари, който също води за първи път старозагорци, пусна стартов състав и резерви изцяло от чужденци.

Срещата на стадион "Христо Ботев" започна с по-активна игра на домакините, които в 7-ата минута пропиляха добър шанс за гол. От фал Даниел Генов пусна по земя към Стефан Велев, който от границите на наказателното поле шутира силно, но над напречната греда. След десетата минута гостите изравниха играта и погледнаха по-смело към вратата на Федерико Бариос. Завърналият се след 3 мача отсъствие Вини Трибуле разсече защитата на врачани с извеждащ пас към Майк Севайос, който пусна технично топката покрай стража на домакините, но тя излезе в аут.

В 21-ата минута старозагорци едва не си отбелязаха автогол, след като в опита си да изчисти центриране на Мирослав Маринов, Франческо Селесте с шпагат прати топката към собствената си врата. Родриго Ачинели обаче внимаваше и плонжира, за да улови. Три минути по-късно Лучиано Скуадроне засече с глава центриране от корнер, но вратарят Федерико Бариос спаси.

След кратко затишие двата отбора направиха по един голям пропуск в рамките само на три минути. Най-напред в 35-ата минута Вини Трибуле отклони шут на Селесте пред вратарското поле, но топката излезе в аут. 180 секунди по-късно Браян Мендоса бе изведен чудесно в наказателното поле и опита изстрел по диагонала, при който топката премина покрай левия стълб на вратата на Ачинели.

Второто полувреме започна с две промени в състава на врачани. Получилият разтежение секунди преди почивката Мирослав Маринов отстъпи мястото си на Марко Мажуга, а Диого Барбоса смени Марио Киконда. Това като че ли освежи играта на домакините и те се задържаха все по-често в половината на старозагорци.

Откриващият гол в 56-ата минута обаче падна малко случайно. Диого Барбоса пусна дълъг пас към наказателното поле, където вратарят Ачинели и Скуадроне не се разбраха кой да играе с топката, а дебнещият наблизо Даниел Генов не чакаше втора покана. Капитанът на Ботев открадна топката и я прати в опразнената врата за 1:0.

Десет минути преди края на редовното време Енцо Ойос отправи опасен удар от дистанция под гредата, но стражът на врачани внимаваше и изби в корнер. Футболистите на Берое пренесоха изцяло играта в половината на домакините и не успяха да се справят с една контраатака на съперника в 84-ата минута.
Франко Рамос бе изгонен с директен червен картон за нарушение срещу откъсващия се Марко Мажуга, който излизаше сам срещу стража на старозагорци.

В четвъртата минута на добавеното време врачани пропуснаха да вкарат втори гол. Марко Мажуга комбинира добре с Диого Барбоса, който шутира  покрай десния стълб на вратата на Берое.

БОТЕВ ВРАЦА - БЕРОЕ 1:0

Ботев Враца: 34. Федерико Бариос, 28. Едуардо Кунде, 20. Мартин Христов, 23. Браян Мендоса, 77. Стефан Велев, 37. Марио Киконда, 7. Момчил Цветанов, 10. Спас Георгиев, 24. Мартин Смоленски, 15. Мирослав Маринов, 9. Даниел Генов-к
Резерви: 76. Красимир Костов, 3. Мартин Кавдански, 4. Луиз Соарес, 18. Диого Барбоса, 21. Бубакар Траоре, 16. Красимир Тодоров, 8. Митко Панов, 11.  Жан-Пиер Да Силва, 14. Марко Мажуга
Треньор Христо Янев

Берое: 23. Родриго Ачинели, 2. Густаво Каскардо, 3. Франко Минго, 4. Франческо Селесте, 5. Лучиано Скуадроне, 6. Джорди Говеа, 11. Джани Политино, 17. Едуин Ласо, 21. Тиаго Сийас-к, 91. Вини Трибуле, 99. Майк Севайос
Резерви: 1. Хуан Лунгарсо, 8. Божидар Пенчев, 9. Леандро Годой, 10. Енцо Ойос, 14. Викторио Вълков, 15. Енцо Еспиноза, 20. Карлос Сегундо, 24. Стефан Гаврилов, 98. Бруно Ривас