Президентът на БФС Георги Иванов даде обширно интервю пред "Мач Телеграф" преди старта на сезона в efbet Лига. Той обяви, че очаква първенството да е по-конкурентно през тази кампания. Той също така обяви, че ще бъде безкомпромисен към съдийските грешки, особено ако си личи, че има залитане към определен клуб. Освен това Иванов очаква българският национален отбор да бъде по-силен в предстоящите мачове от Лигата на нациите.

- Г-н Иванов, днес стартира новият сезон в efbet Лига. Той ще бъде първи за вас като президент на БФС. Досега сте бил в тази роля като футболист със статута на легенда, като треньор и като директор. Кога напрежението преди старта на сезона беше най-голямо?

- При всички положения докато бях треньор. От тях постоянно се търсят резултати. Те трябва да подготвят отборите си по най-добрия начин, защото когато няма успехи, те го отнасят. Пожелавам на всички клубове да си задържат колкото може повече треньорите.

- Какво очаквате от новия сезон чисто футболно след промените във формата на първенството? След като се разделят отборите, ще остане финална четворка вместо финална шестица.

- Промяната не е чак толкова генерална. Сега четвъртият и петият ще играят бараж, защото се получаваше по-голямо несъответствие между четвъртия и седмия. Разликата в точките беше прекалено голяма. Сега би трябвало да е по-конкурентно. Вече има два изпадащи отбора и два, които играят бараж. Това също е ново. Очаквам първенството да мине по най-добрия начин и от съдийско естество. Надявам се организационно клубовете да се справят с всички предизвикателства и от гледна точка на феновете. Последните години агитките са доста агресивни. Не трябва да се допуска подобно нещо като на последния мач между ЦСКА и ЦСКА 1948, ако искаме да се развиваме по европейски модел.

- Реално сезонът в efbet Лига ще завърши с три финала. Къде очаквате да е най-оспорвана битката - за титлата, в баража за Европа или за оцеляване?

- Може би е най-трудно за оцеляването да се играе, защото загубата означава изпадане. напрежението го има навсякъде, защото всеки се бори за своята цел и се стреми да постигне някакъв резултат. Напрежението е нещо, което винаги ще съпътства професионалния спорт. Това му е интересното.

- Според вас какъв е шансът някой да бутне Лудогорец от първото място при опит №14?

- Лудогорец има най-голямо предимство, защото си запазва ядрото от добрите футболисти. Имат изграден отбор, който е стабилен. Вижда се, че в Левски и ЦСКА търпят солидни промени. ЦСКА е с нов собственик и треньор, а Левски стяга селекция след недобрия сезон и почва също с нов треньор. Всичко това дава предимство на Лудогорец. В Разград разполагат с най-голямо качество.

- А в Левски и ЦСКА как виждате нещата? Нагоре или надолу вървят?

-Левски спечели най-важния си мач, защото оцеля след финансовите проблеми, които имаше. ЦСКА не се представи добре през миналия сезон, но дойде нов собственик. Очакванията са той да инвестира много както в отбора, така и в инфраструктурата - база и така нататък. Ще видим обаче резултатите след време.

- През миналия сезон Черно море и Крумовград се превърнаха в приятните изненади на първенството. Кои ще бъдат такива през новата кампания?

- Трудно е да се каже отсега, но винаги има по някоя изненада. Крумовград никой не го слагаше в сметките като новак, но отборът показа доста добри неща. Очаквам сега може би Арда Кърджали да изненада. Черно море също. Това беше най-постоянният отбор и там продължава да се работи добре. Резултатите го показват. Постоянството е мерило за качество.

-Вече над 100 дни сте президент на БФС. Как оценявате работата си до момента?

- Каузата през целия ми живот е била една - развитието на българския футбол. Встъпването ми в длъжност бе предизвикателство, но сега - от дистанцията на времето - мога да ви кажа следното: Приближаваме се със 100 дни към заветната цел. На старта най-важното за мен бе да изградя екип от експерти - амбициозни хора с визионерско мислене и хъс за работа. Знаете, че и зад загубите и зад победите стои човешкият фактор. Направихме прецизен подбор за ключовите звена. Хора, които могат да допринесат за развитието на футбола с нови идеи и похвати. Направихме промени в различни отдели - назначихме нов технически и финансов директор, увеличихме екипа в отдел "Стратегическо развитие на проекти към УЕФА и ФИФА", за да можем да реализираме повече проекти.

- Преди малко споменахте съдиите. Наясно ли са те, че трябва да свирят по правилата, а не както гласи клишето: 50:50?

- Още при встъпването ми в длъжност като президент разговарях със съдиите на един семинар в Стара Загора. Това беше два месеца преди края на първенството. Смятам, че ме разбраха и от тогава се справят добре. Грешки винаги ще има, защото не можем да избегнем човешкия фактор. Въведохме повече камери, ще има и система на голлинията, ВАР, съдийската комисия е нова. Правим всичко по силите си съдийството да е максимално безпристрастно и дори да иска някой да повлияе - да не може. Лично аз ще бъда безкомпромисен, ако забележа, че някой рефер има някакво залитане, да речем с някой президент или клуб. Ще се погрижа този човек да свири само в квартала.

- Какво според вас би станало, ако на мач между Левски и ЦСКА съдията не даде дузпа за игра с ръка като на мача между Испания и Германия от европейското?

- Ние на Балканите сме малко крайни. Обичаме да преувеличаваме и да правим драми. Виждате, че в Германия приеха сравнително нормално нещата. Имаше критики, но не бяха толкова големи. Там са по-толерантни и може би приемат, че съдията може да сбърка. У нас винаги търсим някакви зависимости. Призовавам клубовете да бъдат търпеливи към съдиите, защото грешките са част от играта. Относно ситуацията, която повдигнахте, останах изненадан, че не дадоха дузпа за Германия. Вижда се, че и в такъв турнир стават големи грешки.

- След като европейското първенство завърши, къде бихте поставили България? Толкова ли сме назад?

- Не смятам така, показахме добри неща в контролите с Румъния и Словения, а видяхте, че те стигнаха до осминафиналите. Разликата не е чак толкова голяма. Предстоят сега мачове в Лигата на нациите, където очаквам националният отбор да покаже друго лице спрямо предишните официални мачове. Всички искаме нещо да се случи. Футболистите трябва да разберат, че когато облекат националната фланелка - това означава чест и гордост. Трябва да дават всичко от себе си. В националния отбор няма време за обиграване на футболистите, а се търси победа. Казал съм на всички треньори - от най-малките до най-големите, че в националния трябва да има победи. Това е, което ме интересува. Обиграването е в клубовете. За България трябва да се съберат най-добрите и да печелят. Общото да е над личните интереси. Левски, ЦСКА, Лудогорец - няма значение кой то какъв отбор е. Трябва да играят най-добрите и да побеждават.

- Преди няколко дни героите от САЩ '94 празнуваха 30 години от онова лудо американско лято. Може ли да има нещо подобно отново или ще си празнуваме така 40 и 50-годишнина, без да има друго развитие?

- Последните две години и половина направихме доста промени в детско-юношеския футбол. Смятам, че тепърва предстои да излизат качествени футболисти, които да бъдат на различно ниво. Има вече доста школи, които работят добре. В националния отбор и във федерацията помагаме на клубовете с каквото можем - методики, насоки как да развиват играчите. Предоставяме им терени и така нататък, но знаем, че всички тези неща са крайно недостатъчни. Държавата трябва да се намеси, за да се изкачим на друго ниво. Ние се борим със страни, които имат многомилионни бюджети и сме може би единствената футболна федерация в Европа, която не получава нито един лев от държавата. За нас така е много трудно да развием идеите, които имаме - методики, категоризации, не можем да ги приложим. Искаме да подобряваме футбола, самия продукт, за да може България наистина да се гордее с националния си отбор.

подкрепя българския спорт