Новият старши треньор на Левски Станислав Генчев даде интервю пред сайта на генералния спонсор на "сините".
"Чувствам се щастлив и горд, че на мен се поверява отговорността да бъда старши треньор на Левски. Очаква ни много работа. Това е задължаващо, защото настроението на много хора в България зависи от това как се представя Левски. Отборът трябва да играе добре, за да може хората да са щастливи”, коментира 43-годишният Генчев.
“Последният път, когато бях в съблекалнята на Левски, беше след финала за Купата на България, който спечелихме срещу ЦСКА с 2:1. Даниел Боримиров и Валери Домовчийски отбелязаха головете. Сега предстои да работя с Боримиров. Хубаво е, когато работиш с хора, които са били винаги близо до футбола и разбират играта, а и могат да изпълняват желанията на треньора”, сподели още младият специалист.
"Всички знаем, че Лудогорец е доминант през последните години. Привличат класни футболисти. Имат добра база за работа и много добра основа, върху която да надграждат. Това обаче не означава, че ние трябва да се предаваме и, още преди да е започнало първенството, да вдигаме бялото знаме. Напротив. Левски има най-ценния актив – феновете зад гърба си. От нас се изисква да направим боеспособен отбор, който да се противопоставя на Лудогорец. Аз съм сигурен, че можем да го постигнем”, закани се Генчев.
“Всеки ден работа е от полза и за футболисти, и за треньори. През последните години постоянно имам възможността да работя, да преживея и сладки моменти с Крумовград, и горчиви мигове с Ботев. Беше противоречива година, която завърши добре, което говори, че се уча от грешките си, за да мога да не ги повтарям”, каза още треньорът.
“Държа на дисциплината – и в съблекалнята, и извън нея. Важно е как се отнасят футболистите към тренировъчния процес. Аз държа по-близка дистанция с футболистите. Преди всичко ние сме едно семейство. То може да е здраво и сплотено, само когато има комуникация и навреме се виждат, а и решават проблемите. Понякога съм твърд, защото треньорите сме като родители на футболистите. Трябва да поправяме техните грешки, без да се притесняваме и да пазим никого.”
“Интересувам се от нововъведенията в играта. Най-вече технологично. За съжаление тук сме изостанали много в тази част, но аз полагам усилия да следя какво се случва в големия футбол, за да го прилагам и тук. Според статистика, направена за последните 10 години, над 85% от головете в европейския футбол падат след максимум 6 подавания. Тук процентът е дори по-висок – 92 – впусна се в детайли той, запитан за негови думи след победата на Крумовград над Локомотив (Пловдив) с 4:1 в началото на месец май.
Наблягам на такъв тип упражнения, в които атаките да се завършват до шестото подаване. След него вероятността да вкараме гол намалява 4 пъти. Да, има моменти, в които темпото трябва да се убива, за да могат футболистите да поемат въздух и да почиват, но това е моят начин. Когато бях треньор на Локомотив (София), бяхме отборът с най-голям брой успешно завършени контра атаки в България, което ни поставяше над средно европейското ниво.”
“Мога да кажа, че съм голям късметлия от тази гледна точка. Като футболист съм работил с най-добрите български треньори. В Румъния също, а там треньор ми беше и Лопес Каро, който е бил помощник на Висенте Дел Боске в Реал (Мадрид). За кратко дори им е старши треньор. От всеки съм се старал да взимам по нещо, което ми е харесвало. Има и треньори, от които съм се учил какво да не правя”, разказа младият специалист.
“Левски през миналата година се опитваше да изгражда стил и да държи на него, без значение от резултатите. Харесвам някои неща, които ще запазя, но всеки треньор има своите виждания. Ще има и нови неща. Надявам се футболистите по най-бързия начин да разберат идеите ни. Наясно сме, че ни чака много работа, и че няма да стане лесно. Но това е предизвикателство, което приехме веднага.
Бих взел бивши мои футболисти от Крумовград, но те имат договори и става въпрос за тежки преговори. Не е тайна, че искаме Алекс Колев, който е голмайстор на първенството. Левски има нужда от такъв централен нападател, даже от двама", призна треньорът.
"Нуждаем се от подсилване във всяка линия. Поне пет нови футболисти трябва да привлечем, за да може отборът да е на нивото, на което ни се иска. Вече работим, гледаме футболисти. Но ще одобрим само подходящи футболисти. Успешната селекция не е до бройката нови футболисти. Трябва да сме убедени, че всеки нов играч ще помогне на отбора.
Времето до началото на подготовката е малко, за да завършим селекцията. Преговорите винаги са тежки, защото има много страни. Надявам се да започнем с поне двама нови футболисти подготовката. Тогава ще бъдем по-спокойни, защото ще имаме стабилна основа, върху която да надграждаме. Както казах, ще има много нови неща, които ще изисквам от футболистите, затова подготвителният процес ще бъде ключов, за да могат да свикнат. Всеки един ден работа на терена е помощ за тях.”, обясни Генчев.
“Това е един от стълбовете на клуба. Обичам да давам шанс на млади футболисти. Ако видя качества в някого, то той със сигурност ще има възможност за изява. А в момента аз виждам такива.
В трудните моменти, помощниците са хората, които са най-близо до човека, търсещ решението за проблемите. Всички, които ще работят със Станислав Генчев, до един са преминали през Левски. Живко Миланов ще бъде първи помощник, Дарко Тасевски е младо име в треньорството, а Йордан Господинов притежава незаменим опит в обучаването на вратари. Петър Пеев ще отговаря за кондиционната подготовка, а той е упражнявал тази дейност и в ДЮШ на Герена, и в мъжкия отбор.
С Живко Миланов работим от доста време. Ние сме много добри приятели. Освен това Живко е човек, който в България е играл само за Левски, сърцето му е тук. Неговата футболна кариера също е преминала под ръководството на много добри треньори и тук, и в Румъния, и в Кипър. Учим се взаимно. Той е бил капитан на Левски, има лидерски качества, а това е важно за един треньор.”, разказа Генчев, който обясни и за ролите на Миланов и Тасевски в екипа:
Аз винаги съм разделял отговорностите по позиции. Живко отговаря за защитниците, а аз – за халфовете и нападателите. Сега вече пристига и Дарко, защото ще тренираме доста футболисти, а ще трябва да развиваме и младите играчи в допълнителни тренировки. Важно е един треньор да е играл футбол и да може да покаже на футболиста как да застане, как да ритне топката, как да се придвижи", завърши Генчев.
4Коментара