Ботев Пловдив записа първа победа за 2024-а година, след като надделя с резултат 2:0 на своя стадион „Христо Ботев“ тима на Етър Велико Търново във втория двубой от петъчната програма на 22-ия кръг в efbet Лига.

Снимки: LAP.bg
49 снимки

И двете попадения паднаха през втората част и бяха дело на двама юноши на "канарчетата" - Атанас Чернев в 71-ата и на влезлия от пейката Димитър Папазов в 86-ата минута. През първата част пък Фаустас Степонавичюс удари греда за домакините.

Като цяло домакините бяха по-добрият отбор, макар че през първата част, освен гредата, гостите от Велико Търново направиха два сериозни пропуска, с които можеха да пратят мача в друго русло. През второто полувреме обаче Ботев натисна, а смените на Душан Керкез оказаха влияние, с което домакините стигнаха до два безответни гола и първа победа за годината.

Снимки: БТА / BTA
24 снимки

По този начин Ботев Пд събра 32 точки и се изкачи на седмата позиция, докато Етър остава последен с едва десет пункта. За "жълто-черните" предстои домакинство на Спартак Варна в 1/4-финален сблъсък от турнира за Sesame Купа на България, а след това гостуват на Славия в първенството. "Болярите" пък ще търсят първа победа от шампионата от края на октомври в домакинството си на Локомотив София.

КЛАСИРАНЕ В efbet Лига / ПРОГРАМА / РЕЗУЛТАТИ

Ботев Пловдив Етър Велико Търново

източник: Sofascore.com

Срещата стартира спокойно на терена, за разлика от ситуацията на трибуните. Още в началото на мача имаше напрежение между фенове на Ботев в сектора зад вратата, където се събират крайните бултраси. Стигна се и до бой с юмруци. Както е известно, има разделение между феновете на Ботев.

Първият изстрел към една от двете врати дойде в десетата минута и бе дело на Самуел Акере пред границата на наказателното поле, който обаче беше избит от вратаря на гостите Мартин Величков. След това кълбото попадна отново в Акере, който пробва нов изстрел, но топката бе изчистена в корнер.

Ботев продължи да бъде по-активен и в 19-ата минута бе на косъм от това да излезе напред в резултата. Тогава капитанът Ивелин Попов центрира от корнер на втора греда, където Фаустас Степонавичюс бе тотално забравен и с десния крак засече кълбото, но за негово съжаление топката срещна левия страничен стълб на Величков.

Последваха нови спокойни минути на терена, като домакините имаха предимство във владението на топката, но действията се развиваха основно в центъра на терена.

Така се стигна до 38-ата минута, когато Етър пропусна най-чистия шанс да открие резултата. Жан-Марк Тибуе проби добре отляво и центрира на втора греда към Ловре Кнежевич, който бе оставен непокрит и засече топката от метър-два, но не успя да уцели вратата на Матвей Игонен.

Във втората минута от добавеното време на първата част гостите от Велико Търново направиха нов голям пропуск. „Болярите“ организираха бърза контраатака, при която Иван Василев изведе в коридор на десния фланг ловре Кнежевич на десния фланг. Последва ниско центриране към втора греда, където обаче Николай Янков стреля високо над вратата на Ботев Пловдив.

На почивката старши треньорът на домакините – Душан Керкез, направи промяна, пускайки в игра Ехидже Укаки на мястото на Фаустас Степонавичус.

В началото на втората част борбата между двата тима продължи, като в 55-ата минута амбициозен изстрел на Атанас Чернев от сериозна дистанция мина на безопасна дистанция покрай дясната греда на Величков.

Пет минути след това Константинос Балоянис комбинира с Ехидже Укаки в наказателното поле отдясно и пробва удар, но бе блокиран от защитник на Етър и топката излезе в корнер.

Снимки: Startphoto.bg
39 снимки

Ботев натисна в търсене на попадение в следващите минути, а малко след час игра на терена влезе Николай Минков, който замени Янис Карабельов. По този начин полавилентният Джеймс Ето'о бе преместен в центъра на мястото на Карабельов, докато Минков зае позицията на десен бек.

В 68-ата минута удар на Николай Минков от движение за малко не прехвърли трибуната зад вратата на Мартин Величков.

Две минути по-късно Ботев създаде най-чистата ситуация за попадение през втората част. Ето’о намери отлично отдясно в наказателното поле Николай Минков, който предостави топката за Ивелин Попов. След това обаче двама  си попречиха, но все пак капитанът центрира към границата на вратарското поле, където Георги Николов се извиси и стреля опасно с глава, но вратарят Величков показа чудесен рефлекс и спаси.

Секунди след това, в 71-ата минута, Ботев най-сетне проби защитата на Етър. Домакините разиграха късо след корнер, като Николай Минков намери  Самуел Акере. Последва центриране на младия нигериец към наказателното поле на Етър, където влезлият от пейката Дидис Лутумба-Пита не успя да я изчисти и качи топката на главата на Атанас Чернев, който я насочи към вратата и с помощта на левия страничен стълб даде аванс на Ботев - 1:0. Това бе първи гол на Чернев в българския футболен елит.

Четири минути след гола "канарчетата" пропуснаха да решат всичко с второ попадение. Самуел Акере проби отдясно, навлезе в наказателното поле и стигна до аутлинията, след което подаде към Укаки, който бе на чудесна позиция, но се подхлъзна и не успя да нанесе добър удар, като падайки на тревата нанесе изстрел покрай дясната греда на Величков.

Вторият гол обаче не закъсня и падна в 86-ата минута. Капитанът Ивелин Попов отне топката в половината на Етър и я пусна към Георги Николов, който намери Джеймс Ето'о, а той изведе влезлия от резервната скамейка Димитър Папазов. Младият футболист излезе сам срещу Величков и не сбърка, пращайки топката във вратата с хубав удар в долния му ляв ъгъл за 2:0. Това също бе първи негов гол за Ботев в мъжкия футбол.

До края играчите на Етър не направиха нищо, за да застрашат вратата на Матвей Игонен, а домакините се поздравиха с първи успех през новата година.

FT  | БОТЕВ ПЛОВДИВ – ЕТЪР ВЕЛИКО ТЪРНОВО  2:0

1:0 Атанас Чернев 71'

2:0 Димитър Папазов 86'