България записа пореден исторически резил. Селекцията на Ясен Петров беше разбита с 5:2 от Грузия в Разград в мач от Лига на Нациите. Голеадата в нашата врата започна още в 4-ата минута, когато Зурико Давиташвили откри резултата. В 32-ата минута Андреа Христов си вкара автогол. Пет минути след почивката Атанас Илиев върна едно попадение, но веднага след това Буду Зивзивадзе върна аванса от два гола на гостите. В 58-ата минута Хвича Кварацхелия се разписа от дузпа, а в 69-ата минута Валери Казаишвили вкара за 1:5. Крайният резултат оформи Илиян Стефанов в 82-ата минута.

„Лъвовете” изиграха една от най-слабите си продукции в последните години. Тимът направи куп грешки в отбрана, а играчите в защита на няколко пъти изглеждаха комично срещу атакуващите футболисти на грузинците.

Грузия е лидер във временното класиране с 6 точки. Втори е Северна Македония с 4 пункта, докато България е на трета позиция с една точка. Последен е Гибралтар с нула точки.

Следващият мач на „трикольорите” е гостуване на Гибралтар.

Антон Узунов
71 снимки

Срещата започна с по-активни действия на гостите. В 3-ата минута Хвича Кварацхелия проби отляво, навлезе навътре и отправи коварен удар, който рикошира в Андреа Христов и излезе в ъглов удар. Минута по-късно грузинците поведоха. Кварацхелия направи нов пробив отляво и центрира в наказателното поле, където Зурико Давиташвили се справи с опеката на Едисон Йорданов и от няколко метра не остави шансове на капитана Михайлов.

В 9-ата минута Георги Миланов подаде към Иван Турицов отдясно, който отправи добро центриране в наказателното поле, но опитът на Атанас Илиев за задна ножица беше несполучлив. Малко след това Давид Хочолава изби с глава удар от далечна дистанция на Мартин Минчев.

В 11-ата минута гол на Грузия беше отменен. Буду Зивзивадзе беше изведен сам срещу Михайлов от Какабадзе и го преодоля, но се оказа, че е бил в положение на засада. Четири минути по-късно "лъвовете" пропуснаха отлична възможност за изравнително попадение. Гостите сбъркаха при изнасянето на топката, което позволи на Чочев да отнеме и с чудесен пас да изведе Десподов очи в очи с вратаря, но Лория спаси удара на крилото. В 25-ата минута Десподов свали за Миланов, чийто удар от границата на наказателното поле беше избит от противников защитник.

В 32-ата минута Грузия стигна до втори гол. Гостите организираха атака, след като Георги Миланов падна на земята след съприкосновение със съперников футболист. Топката стигна до Кварацхелия отляво, който продължи за Иракли Азаров в наказателното поле. Нападателят отправи удар, който след рикошет в крака на Андреа Христов стана неспасяем за Михайлов - 0:2. Българските футболисти наобиколиха рефера Мареска, искайки нарушение срещу Миланов, но италианецът беше непоколебим и дори даде жълт картон на Кирил Десподов.

"Лъвовете" отговориха с опасен удар на Неделев от границата на наказателното поле, който след рикошет мина над вратата. В 36-ата минута слаб удар на Зивзивадзе не затрудни Михайлов. Секунди по-късно Какабадзе отново създаде проблеми на Йорданов отдясно и центрира в наказателното поле. Получи се суматоха, като в крайна сметка българите успяха да изчистят топката.

В 42-ата минута Кварацхелия развинти Атанас Илиев с няколко финта отляво, при което родният футболист се озова на земята, и отправи силен удар, но над вратата. Малко след това Минчев намери Илиев на няколко метра пред вратата, но нападателят отправи слаб удар, който беше блокиран. В добавеното време на първата част Грузия беше близо до трети гол. Азаров напредна отляво и центрира в наказателното поле. Получи се неразбирателство в българската защита, което позволи на Давиташвили да отправи удар от няколко метра, но нападателят не успя да намери опразнената врата.

България Грузия

източник: Sofascore

На полувремето Ясен Петров направи две смени. Селекционерът пусна в игра Петко Христов и Илиян Стефанов, които замениха Едисон Йорданов и Георги Миланов. "Лъвовете" започнаха по-активно втората част и в 50-ата минута стигнаха до гол. Десподов и Турицов комбинираха отдясно. Защитникът центрира от аутлинията, а Атанас Илиев надскочи защитата на гостите и отправи неспасяем удар в десния ъгъл за 1:2.

Две минути след това Грузия си върна аванса от два гола. Гостите организираха страхотна атака и успяха да хванат неподготвена българската защита. Азаров проби отдясно и намери Агуржания, който от границата на наказателното поле подаде към непокрития Буду Зивзивадзе, а нападателят от няколко метра не сбърка за 1:3.

Малко след това Кварацхелия опита удар от около 20 метра, но не затрудни Михайлов. В 56-ата минута шут на Неделев от дистанция мина покрай вратата.

Минута по-късно за пореден път Кварацхелия се справи с Турицов и навлезе в наказателното поле, а безпомощният защитник на ЦСКА го препъна. Главният рефер без да се замисля посочи бялата точка. Зад топката застана Кварацхелия, който стреля силно в долния ляв ъгъл за 1:4.

В 63-ата минута България получи право да изпълни пряк свободен удар на границата на наказателното поле. Неделев застана зад топката, но стреля покрай вратата.

В 70-ата минута гостите стигнаха до пети гол. Разписа се резервата Валери Казаишвили. Микаутадзе стана поредният футболист тази вечер от гостите, който направи каквото си поиска срещу родната защита. Нападателят проби отляво, навлезе в наказателното поле и късо подаване намери оставения сам от неориентираната отбрана Казаишвили, а за последния остана най-лесното - да вкара на празна врата.

В 76-ата минута Илиев овладя в наказателното поле и отправи тежък удар от воле, който Лория спаси. В 83-ата минута България върна още едно попадение. Десподов центрира от корнер, а Атанас Илиев отправи удар с глава. Топката срещна гредата, а най-съобразителен в наказателното поле беше Илиян Стефанов, който вкара дебютния си гол за националния отбор.

В третата минута на добавеното време Грузия получи втора дузпа. ВАР сигнализира за игра с ръка на Виктор Попов при центриране отдясно, а главният рефер изгледа ситуацията, след което посочи бялата точка. Зад топката застана Ника Квеквескири, чийто удар срещна дясната греда.

2:5 Илиян Стефанов (82)

България: 13. Николай Михайлов /к/, 2. Иван Турицов (64 - 5. Виктор Попов), 3. Андреа Христов, 14. Антон Недялков, 12. Едисон Йорданов (46 - 15. Петко Христов), 18. Ивайло Чочев, 17. Георги Миланов (46 - 22. Илиян Стефанов), 8. Тодор Неделев (64 - 6. Филип Кръстев), 11. Кирил Десподов, 19. Мартин Минчев (64 - 21. Доминик Янков), 9. Атанас Илиев

Резерви: 1. Светослав Вуцов, 22. Иван Дюлгеров, 4. Божидар Чорбаджийски, 6. Филип Кръстев, 5. Виктор Попов, 7. Георги Костадинов, 10. Георги Минчев, 15. Петко Христов, 16. Кристиян Малинов, 20. Андриан Краев, 21. Доминик Янков, 22. Илиян Стефанов

Селекционер: Ясен Петров

Грузия: 1. Гиорги Лория, 2. Отар Какабадзе, 4. Гурам Кашия /к/, 3. Давит Хочолава, 6. Гиорги Абуржания (75 - 21. Гвилия), 5. Соломон Кверквелия, 16. Ника Квеквескири, 15. Иракли Азаров, 7. Хвича Кварацхелия (68 - 8. Казаишвили) , 18. Буду Зивзивадзе (68 - 22. Микаутадзе), 9. Зурико Давиташвили (74 - 20. Мамучашвили)

Резерви: 12. Мамардашвили, 17. Купатадзе, 8. Казаишвили, 10. Китеишвили, 11. Лобжанидзе, 13. Кобахидзе, 14. Гиорбелидзе, 19. Алтунашвили, 20. Мамучашвили, 21. Гвилия, 22. Микаутадзе, 23. Двали

Селекционер: Вили Саньол

Ж.к. Кирил Десподов, Андреа Христов (България)

Съдия: Фабио Мареска

Стадион: "Хюфефарма Арена", Разград