Ботев Пловдив разби Локомотив София с 4:0 като гост в мач от последния кръг на редовния сезон в efbet Лига. По два гола за категоричния успех на "железничарите" вкараха Уме Емануел (19,42) и Дилан Мертенс (65, 67). "Канарчетата" бяха пълни господари на стадион "Локомотив" и можеше да вкарат още няколко попадения, но с пропуски се отличиха Мохамед Брахими, Йонас Там и Самуел Акере. Гостите записаха и рекорд, след като записаха шести пореден мач без допуснат гол във всички турнири.

С успеха "жълто-черните" събраха 44 точки, колкото има и шестият Крумовград, но новаците записаха две победи над пловдивчани през сезона. Така възпитаниците на Душан Керкез ще се борят за седмото място, което дава право на бараж за участие в Лига на конференциите. Локомотив остава на 14-о място с 28 точки, като го чака тежка битка за оцеляване.

startphoto.bg
38 снимки

Ботев можеше да поведе още в 4-ата минута. Джеймс Етоо пусна извеждащ пас за Самуел Акере. Бруно Франко и Александър Любенов не се разбраха, което позволи на нигериеца да отправи удар, който обаче мина опасно покрай вратата.

Две минути по-късно "канарчетата" създадоха нова добра възможност. Мохамед Брахими получи подаване от Дилан Мертенс отдясно в наказателното поле. Французинът се освободи от Красимир Станоев и потърси далечния ъгъл, но топката профуча покрай вратата. Малко след това отново Брахими нанесе удар от средна дистанция, с който не затрудни Любенов.

Пловдивчани пропуснаха нов отличен шанс за гол в 16-ата минута. Константинос Балоянис центрира от корнер, а защитата на "железничарите" изпусна Йонас Там. Естонският защитник се извиси и нанесе удар с глава, който премина близо до целта.

Малко след това Локомотив можеше да поведе. Отбраната на гостите не се намеси добре след центриране от свободен удар, а топката се озова в Карлос Франса. Бразилецът опита удар от движение, който след рикошет в Антоан Конте премина покрай вратата.

В 19-ата минута по-добрата игра на Ботев даде резултат. Дилан Мертенс напредна през центъра и подаде към Балоянис отляво. Гръцкият защитник напредна и намери Уме Емануел, който от десетина метра фронтално срещу вратата не сбърка за 0:1.

В 28-ата минута гостите организираха скоростна атака, която завърши с много неточен удар на Самуел Акере. В 40-ата минута Кевин Маи удари с ръка в лицето Самуел Акере, но главният рефер Никола Попов му показа само жълт картон. Малко след това габонецът имаше страхотен шанс да изравни, след като Франса продължи топката след центриране от свободен удар, но от няколко метра стреля покрай вратата.

В 42-ата минута Ботев стигна до втори гол. Възпитаниците на Душан Керкез осъществиха страхотна атака, при която Самуел Акере изведе Уме Емануел сам срещу Александър Любенов, а нигериецът с хладнокръвен удар вкара за 0:2.

В началото на втората част футболистите на Локомотив София изпълниха наколко корнера, след които не застрашиха вратата на гостите.

В 62-ата минута Мартин Секулич влезе на мястото на Самуел Акере. Нигериецът симулира контузия, за да може да забави времето, като по този начин принуди Никола Попов да му покаже жълт картон. Официалното предупреждение е пето за него и той ще бъде наказан за един мач.

В 65-ата минута Ботев стигна до трети гол след страхотна контраатака. Стефан Ламбез сбърка при опита си за подаване към Бруно Франко. Мартин Секулич овладя топката, финтира бразилеца и подаде към Мохамед Брахими. Французинът пусна към Дилан Мертенс, който от границата на наказателното поле и с помощта на горната греда вкара за 0:3.

Само две минути по-късно "канарчетата" стигнаха до четвърти гол след солова акция на Мертенс. Нидерландецът пое топката пред наказателното поле, справи се с лекота с Красимир Милошев, а след това и с Антони Иванов и от 11-12 метра с прецизен удар се разписа за втори път в мача.

В 75-ата минута гостите можеше да вкарат пети гол. Джеймс Етоо проби през центъра и изведе Мохамед Брахими сам срещу вратаря. Фланговият нападател обаче прати топката покрай вратата. Малко след това Александър Любенов се намеси след удар на Мартин Секулич. В ответната атака Хидайет Ханкич трябваше да избива удар от далечна дистанция на Симеон Мечев.

Локо София - Ботев Пловдив 0:4

0:1 Уме Емануел (19)

0:2 Уме Емануел (42)

0:3 Дилан Мертенс (65)

0:4 Дилан Мертенс (67)

Локомотив: 24. Александър Любенов, 12. Бруно Франко (80 - 22. Ивайло Найденов), 4. Диме Димов, 13. Селсо Рапосо (46 - 93. Стефан Ламбез), 26. Красимир Милошев /к/ (89 - 17. Теодор Иванов), 31. Красимир Станоев, 21. Антони Иванов, 16. Симеон Мечев (80 - 98. Стив Траоре), 7. Кевин Маи, 45. Димитър Митков (80 - 9. Калоян Кръстев), 11. Карлос Франса

Резерви: 88. Жарко Истатков, 15. Лука Иванов, 22. Ивайло Найденов, 9. Калоян Костов, 93. Стефан Ламбез, 98. Стив Траоре, 17. Теодор Иванов, 8. Бойчо Величков, 5, Даниел Ками

Треньор: Данило Дончич

Ботев: 1. Хидайет Ханкич, 5. Йонас Там, 6. Дилан Мертенс (81 - 28. Янис Карабельов), 7. Мохамед Брахими, 15. Джеймс Етоо, 16. Самуел Акере (62 - 9. Мартин Секулич), 17. Николай Минков, 19. Антоан Конте /к/, 20. Антонио Перера (46 - 30. Лъчезар Балтанов), 31. Уме Емануел (77 - 40. Кристиян Нвачукву), 38. Константинос Балоянис (77 - 18. Димитър Папазов)

Резерви: 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки, 9. Мартин Секулич, 14. Фаустас Степонавичюс, 18. Димитър Папазов, 28. Янис Карабельов, 30. Лъчезар Балтанов, 40. Кристиан Нвачукву, 42. Ивайло Видев

Треньор: Душан Керкез

Ж.к: Карлос Франса, Кевин Маи, Красимир Милошев (Локомотив); Константинос Балоянис, Самуел Акере. Хидайет Ханкич, Мартин Секулич (Ботев)

Съдия: Никола Попов

Стадион: "Локомотив", София