Новият заместник - изпълнителен директор в БФС Христо Запрянов бе гост в предаването „Домът на футбола“ по DIEMA SPORT. Запрянов коментира всички актуални въпроси около предстоящия конгрес на 18 март и битката между Димитър Бербатов и Борислав Михайлов. Директорът говори и за назначенията на Георги Иванов и Виктор Кашай, както и предстоящото участие на България, предвождана от Ясен Петров в Лигата на нациите.
„Промените са продиктувани от демократично избраното ръководство още след конгреса на 12 октомври. Клубовете са питани по всички належащи въпроси. Цялата нова структура е разработена заедно с УЕФА. За Георги Иванов няма какво да се каже като селекционер, футболист, мениджър и като цяло функционер. Той отговаря и за детските школи, но не само. Правомощията му се разпростират, но е нормално, той има широк поглед", започна Запрянов.
"Стратегическото развитие е поето от Андрей Петров – млад кадър, с изключителен опит. Цялото реструктуриране е по проект на УЕФА от ноември 2019-а година. Точно тогава БФС заяви желание да участва в този проект. Цели се подобряване на комуникацията с клубовете и маркетинга".
„Виктор Кашай бързо се ориентира в обстановката. Той не променя коренно нещата, а развива. Добавя качество, несъмнено. Унгарецът беше препоръчан, знаете, че е голямо име. Миналата седмица имаше семинар, на който Касай не присъства, но съдейки по реакцията на всички работещи с него – има задоволство. Разговорите с Виктор Кашай са били ексклузивно между него и Борислав Михайлов. Разликата между унгареца и Марк Бата е, че Кашай пожела да е тук и да работи денонощно. Човекът очевидно си е написал домашното, държи на всички възможни данни за съдиите ни и ги съблюдава изключително внимателно. Смятам, че съдийството е преекспонирана тема. Българското съдийство е на ниво. Виждате – Георги Кабаков е в листите за Мондиал 2022", разкри Запрянов относно Виктор Кашай и родните съдии.
"Много хора гледат с ирония на думите на Ясен Петров, че изпращаме добра година. Аз мога да кажа моето мнение - това, което той направи е смелост. Ударното подмладяване бе блян за много поколения. Аз смятам, че Ясен Петров заслужава да продължи да работи с националния отбор. Близнаците Христови са двама от основните футболисти. На Ясен му липсва подкрепа. Георги Иванов също го каза – националният отбор е привилегия. Целта за 2022-а е първото място в групата за Лигата на нациите. Всички вярваме, че е постижимо".
"Решение да местим мачовете на България в Разград в момента няма. Имаме добри отношения, дори партньрство с Национална спортна база. От УЕФА са правили много компромиси. Моят баща ме попита защо не играем мача със Северна Македония в Благоевград, би било политически бум в момента", продължи той.
"Няма кардинално решение, няма нищо драматично. В Европа имаш право да картотекираш 17 чужденци. Тук може 20. В момента отпада това правило за ЕС, т.е.всички чужденци са си чужденци. Петима футболисти извън ЕС могат все още да участват. Единствената причина да направим това са клубовете. Пример е Мохамед Салах – Базел го виждат от египетското първенство. Българските клубове имат добре развита скаутска система, може и някой български тим да намери такъв футболист и да получи съответните дивиденти", обясни зам.директорът.
"Новата вратарска методика развива футболния интелект у вратарите. Досега фокусът беше върху други качества. Става въпрос за революционна методика. След Германия, ние сме втората страна, която набляга на този аспект. Електронното картотекиране вече е и в аматьорския футбол – така отпадат множество такси за тези клубове и се облекчава организацията".
"Аз не виждам повод за притеснение за конгреса на 18 март. И при предишния път се говореха много неща. По Устав кандидат-президентите започват кампания 2 седмици преди конгреса. Както всички видяха през октомври – няма проблем с организацията. Търговският регистър е публичен, там може да се види какъв е конгресът. Той си е насрочен още през септември. При Бербатов говорим за кампания, която тече от 1 година", завърши Запрянов.
Коментирай