Президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов се срещна с генералния секретар на ФИФПро Тео ван Сегелен. Разговорът се проведе в присъствието на изпълнителния директор на БФС Борислав Попов, президента на ПФЛ Валентин Михов, както и президента на Националния футболен синдикат Дончо Донев и генералния секретар на организацията Петър Бойчев.

"Аз пътувам много и познавам отлично проблемите на професионалния футбол навсякъде по света. Вие сте единствената страна в Източна Европа, в която всички страни - футболният съюз, лигата и синдикатът, сядат на една и съща маса и обсъждат какво може да се направи в името на футбола. Приемете моите поздравления за това", сподели в началото на разговора Тео ван Сегелен, който е бивш президент на холандската футболна федерация.

Ван Сегелен подчерта, че добрите отношения между федерация, лига и синдикат са перфектната основа за надграждане, но е необходимо и държавата да поеме своята отговорност.

"На срещата си с министъра на спорта се опитах деликатно да обясня, че няма как да очаквате чудеса във футбола, ако не сте се погрижили да осигурите на децата условия, където да тренират и да се развиват. Клубовете, разбира се, имат задължението да подготвят младите, но държавата е тази, която трябва да осигури условията за подготовка - стадиони, бази и всички удобства", категоричен бе г-н Ван Сегелен.

Той изтъкна, че като пълноправен член на Европейския съюз България е длъжна да стимулира образованието на децата, което включва и спорта. "Това е приоритет за Европейската комисия, с която ФИФПро работи в тясно сътрудничество", заяви генералният секретар на организацията. Той даде пример за лошо взаимодействие между институциите в лицето на Полша, където държавата воюва с федерацията, лигата и синдиката също не работят в синхрон и в резултат ситуацията е ужасяваща.

В същото време съвсем наскоро г-н Ван Сегелен е бил на срещи в Уругвай, където също футболът страда от световната икономическа криза, но всички страни, включително и президентът на Републиката седнали на кръгла маса, за да се опитат да намерят решения на проблемите.

Г-н Ван Сегелен препоръча приемането на пакет от управленски мерки във футбола, които биха могли да издърпат българския футбол от кризата. "Не всичко е пари, важно е всеки - най-вече държавата, да поеме своята отговорност", анализира специалистът. На Българския футболен съюз генералният секретар на ФИФПро препоръча да внесе подобрения в системата за лицензиране на професионалните футболни клубове, най-вече по отношение на контрола.

"Една дребна корекция като проверка на лиценза не само в началото на сезона, но и след края на първия полусезон би донесла много позитиви", прогнозира той.

Г-н Ван Сегелен наблегна и на поведението на футболните клубове. "Не може да имаш 100 евро д джоба и, влизайки в ресторанта, да си поръчаш вино за 150 евро. След това, ако трябва и да вечеряш, няма как да платиш много ясно. Така че клубове и играчи трябва да слязат на земята и да възприемат реалността. В разговора с представителите на Синдиката на футболистите им казах, че в тези условия е по-добре да приемат намаление на възнагражденията, но да са сигурни, че ще ги получават навреме, отколкото да се подвеждат по някакви космически заплати, които никога няма да получат. Такова е положението в Кипър, където клубовете обещават милиони, но никога не ги плащат", изчерпателен бе Тео ван Сегелен. Като бивш президент на холандския футболен съюз Ван Сегелен даде пример със системата, при която местната асоциация контролира клубовете: "Ако един клуб забави плащане към футболист с една седмица, получава предупреждение; при 2-седмично забавяне на клуба се отнемат 3 точки, а при 3-седмично забавяне директно му се отнема лиценза. Разбира се, тази система е твърде екстремна за българските условия, но е ярка илюстрация за контрол от страна на футболния съюз."