Сърбия разгроми Австралия с 87:61 (35:14) и се класира за финала на олимпийския турнир по баскетбол за мъже в Рио де Жанейро.

Сърбите направиха изключително представяне в защита през първото полувреме, като позволиха на съперника да вкара едва 5 точки в първата четвърт и още само 9 във втората, а в същото време те реализираха 35 пункта до почивката. До края австралийците така е не успяха да се отърсят от шока, а в средата на последната четвърт пасивът им надмина 30 точки при 45:76. Сърбия загуби от съперника с 80:95 в груповата фаза на турнира, но това само амбицира отбора за реванш в полуфинала.

Милош Теодосич беше най-резултатен за победителите с 22 точки, Стефан Маркович добави 14 точки, а Никола Йокич се отличи с 9 точки и 11 борби. За австралийците с по 13 точки завършиха Пати Милс и Брок Мотум.

Сърбия има олимпийска титла като Югославия в Москва 1980, както и още четири загубени финала, последният от които през 1996 година на Игрите в Атланта именно от САЩ.

През 2002 година сърбите, обаче, елиминират американците на четвъртфиналите на световното първенство с 81:78 и то в Индианаполис, а в последствие печелят титлата.

За последно двата тима се срещаха на голям шампионат преди две години, когато САЩ разгроми Сърбия на финала на Мондиал 2014 в Испания със 129:92./БТА