Отборът на Спартак Плевен постигна много трудна победа над Ямбол в поредния кръг от първенството на мъжката А-1, съобщава официалният сайт на клуба.

Крайният резултат 90:86, само 4 точки в полза на домакините говори сам по себе си за това колко оспорван бе двубоя в зала „Балканстрой”.

След като Спартак поведе с 85:81 половин минута преди финалната сирена всички фенове на домакините си помислиха, че срещата е свършила. Но играчите на Спартак направиха всичко възможно екшъна да бъде до последната секунда. Те допуснаха тройка от високия Вадим Река, а секунди по-късно Станислав Говедаров открадна топката от гарда на домакините Цветослав Острев и изведе Ямбол напред с точка 85:86 при оставащи 19 секунди до края на мача.

Илия Станков затвърди впечатленията от добрата си игра днес и отбеляза в решителен момент. 10 секунди преди края той изведе своя отбор напред – 87:86. В ответната атака Говедаров направи двоен дрибъл, а 4 секунди преди края бе свирено неспортмеснко нарушение срещу Хрисимир Димитров. Той вкара един, а след 2 секунди още два наказателни удара за крайното 90:86. Гостите обаче играха напълно равностойно на фаворитите в този мач и също заслужаваха победата.

След 10 минути игра те водеха с 5 точки (18:23), но последва спад във втората и домакините завършиха първото полувреме със серия от 10:0, която ги изведе напред с 2 точки (46:44). Вместо да си оплетат кошницата по-рано, играчите на Дарин Великов очакваха Ямбол сами да се бият. Те пък се бориха мъжки и след 30 минути отново поведоха в резултата (61:63). Преднината им достигна 6 точки в последната четвърт, но въпреки всичко Спартак се връщаха непрекъснато в срещата.

За да се стигне до този драматичен финал, в който нервите на домакините се оказаха по-здрави. Спартак Плевен се реваншира за двете поредни загуби в Ямбол преди месец. В зала „Диана” те загубиха в последния кръг на първата фаза, респективно първия кръг на втората фаза от същия съперник. Станков бе най-резултатен с 24 точки (3 тройки), а хърватина Божо Барач добави 17 точки и 5 борби. Капитанът Хрисимир Димитров нямаше ден в стрелбата и благодарение на 9 точки от наказателната линия достигна двуцифрен точков актив – 11.

Саша Топчов отбеляза 15 точки преди да напусне за 5 лични нарушения. За гостите Говедаров вкара 22 точки и грабна 10 борби, но пък направи и непростимо много грешки – 10. Вадим Река добави 19 точки, като пропусна само веднъж от тройката – 6/6 за две точки, 1/2 за три точки и 4/4 наказателни удари. Трима играчи на гостите напуснаха терена за по 5 лични нарушения – Кирило Скуматов, Мартин Хорозов и Стойо Чолаков.

В последния кръг преди паузата в първенството заради HDI мача на звездите и турнира за купата на България идната сряда на 5-и март Спартак Плевен гостува на Черно море във Варна, докато Ямбол приема Балкан.