Левски победи Балкан, а Черно море се справи трудно със Спартак Плевен в първия кръг от втората фаза на мъжкото баскетболно първенство.

Двубоят в зала „Триадица” бе убедително спечелен от Левски с 85:69, а Балкан не показа нищо от играта, с която победи „сините” в предишните два мача от шампионата помежду им. Момчетата на Любомир Минчев имаха предимство от първата до последната минута на срещата, като демонстрираха великолепна стрелба от зоната за три точки, с която разбиха всички опити за защита от страна на гостите от Ботевград.

Абсолютно неадекватни решения на съдийската тройка Цеков, Марков и Алексиев нажежиха иначе спокойната обстановка на терена. Редица неточни отсъждания изправиха на нокти и публиката, и играчите, а след това последваха и куп технически фаулове. И двата лагера си тръгнаха недоволни от арбитрите, като нито Минчев, нито Георги Младенов скриха разочарованието си от нивото на съдийството.

Страхотен мач за Левски направи младият плеймейкър Ростислав Диков, който завърши с 29 точки, от които 7 тройки. 20-годишният гард добави в актива си 4 борби и 2 асистенции и водеше уверено състава. Пръв мач за „сините” от месеци насам игра Юлиан Радионов, който доскоро лекуваше контузия. След като започна по-слабо мача, през второто полувреме се отличи и Веселин Веселинов, завършил с 20 точки и 5 борби.

Феновете на Балкан, които пропътуваха разстоянието от Ботевград до София, за да подкрепят своя тим, видяха невероятно разочароващо представяне от своя основен играч Вид Заркович. Гардът вкара едва-единствена тройка за 33 минути на игрището.Усилията на ветераните Павел Нойков и Дуейн Мортън, завършили с по 17 точки, се оказаха недостатъчни за победа на Балкан.

В другия мач от първа шестица при мъжете във Варна Черно море се наложи много трудно над Спартак Плевен с 94:89. Гостите от Плевен имаха преднина на полувремето от една точка, а в края на третата част все още победителят не бе ясен. В последната четвърт домакините успяха да надделеят и в крайна сметка спечелиха срещата. С по 27 точки за „моряците” се отчетоха Пламен Алексиев и Александър Боич.