Защитаващият титлата си Голдън Стейт стартира плейофите в Националната баскетболна асоциация с убедителен успех със 104:78 над гостуващия Хюстън. Шампионите, които завършиха редовния сезон с рекордни показатели от 73 победи и само 9 загуби, вкараха първите 6 точки в мача, а малко по-късно дръпнаха с 20:6 и до края нямаха проблеми.

Стеф Къри се отличи с 24 точки и 7 борби, Клей Томпсън добави 16 точки, а Дреймънд Грийн допринесе с "дабъл-дабъл" с 12 точки и 10 борби. Джеймс Хардън вкара 17 точки за гостите, а Дуайт Хауърд завърши с 14 точки и 11 борби. Атланта пропиля 19 точки аванс от края на първото полувреме, но все пак стигна до успеха със 102:101 над гостуващия Бостън, за да поведе с 1:0 победи в серията на Изток.

Домакините натрупаха преднина от 51:32 малко преди почивката, но през втората част позволиха да бъдат застигнати, като съперникът дори стигна и до обрат при 86:84 в средата на последната четвърт.

Баскетболистите на Атланта все пак бяха по-точни в края и триумфираха. Ал Хорфорд се отличи с 24 точки и 12 борби, а Джеф Тигю добави 23 точки и 12 асистенции. С 23 точки завърши и Кент Бейзмор. Айзия Томас беше най-добър за гостите с 27 точки.

Торонто, който завърши на второ място редовния сезон на Изток с рекордни клубни показатели, загуби първия мач от плейофите в собствената си зала от Индиана с 90:100. Пол Джордж беше лидер за гостите с 33 точки. За канадците най-резултатен беше резервата Кори Джоузеф с 18 точки, а Йонас Валанчунас добави 12 точки и рекордните за клуба в среща от плейофите 19 борби.

Оклахома Сити нямаше особени проблеми в първия си мач срещу гостуващия Далас в елиминациите на Запад и стигна до убедителен успех със 108:70. Ръсел Уестбруук завърши с 24 точки и 11 асистенции за домакините, а Кевин Дюрант добави 23 точки. За тексасците единствен Дирк Новицки се отличи с двуцифрен актив с 18 точки.

Срещи от първия кръг в плейофите на Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада (играе се до 4 победи от 7 мача):