Отборът на Голдън Стейт Уориърс спечели шампионската титла в Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада (НБА) след успех със 103:90 като гост на Бостън Селтикс в шестия двубой от финалната серия.

Така Голдън Стейт надделя в плейофа с 4:2 победи и триумфира с отличието за четвърти път в последните осем сезона и за седми път в историята си. Уориърс ликуваха само два сезона след като финишираха с най-лошия си баланс от 15-50, когато и Стеф Къри, и Клей Томпсън бяха контузени.

Стив Кър, който спечели пет шампионски пръстена като играч, вече има същия брой трофеи и като треньор на Голдън Стейт.

Финалът бе първи за Бостън от 2010 година насам, а за последно тимът спечели НБА през 2008-а.

Gulliver/GettyImages
59 снимки

Домакините започнаха силно със серия от 14:2 пред своите фенове, но Уориърс наваксаха изоставането си и постигнаха 21 последователни точки, с които поведоха с 37:22 във втората част и до голяма степен решиха мача. На почивката авансът на гостите бе 54:39, а преди последната четвърт - 76:66. Селтикс не успяха да намалят пасива си под 8 точки и направиха 22 грешки в срещата.

Звездата на Голдън Стейт Стеф Къри бе избран за първи път за Най-полезен баскетболист във финалите на НБА. Той реализира 34 точки, 7 борби и 7 асистенции.

Андрю Уигинс отбеляза 18 точки, 6 борби и 5 асистенции, а Джордан Пул добави 15 за успеха. Клей Томпсън допринесе с 12 точки и 5 борби, а Дреймонд Грийн се отчете с 12 точки, 12 борби и 8 асистенции за Уориърс.

За Бостън Джейлън Браун вкара 34 точки и овладя 7 борби, а Ал Хорфорд се включи с 19 точки и 14 борби. Джейсън Тейтъм остана с 13 точки, 3 борби и 7 асистенции.