Лука Дончич получи разтежение в прасеца на левия крак при последния мач на Далас за редовния сезон в Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада (НБА), който Маверикс спечелиха със 130:120 срещу Сан Антонио. Така статутът на звездата на Далас е неясен преди началото на плейофите, в които отборът ще се изправи срещу Юта.

Дончич завърши с 26 точки, девет асистенции и осем борби, а треньорът на отбора Джейсън Кид не коментира състоянието на звездата си на пресконференцията след мача. Маверикс все пак спечелиха и имаха шанс да завършат на третото място в Западната конференция, ако Ню Орлиънс бе победил Голдън Стейт.

Клей Томпсън обаче наниза седем тройки и вкара 41 точки за успех на Уориърс със 128:107 срещу Ню Орлиънс, което класира Голдън Стейт на третата позиция в конференцията. Така отборът на Стив Кър ще се изправи срещу Денвър на старта на плейофите.

Джордан Пуул вкара 22 точки за Уориърс, които имаха именно такава преднина във втората четвъртина и запазиха почти цялата до финалната сирена за петата си поредна победа. Пеликънс пък останаха на деветото място в Западната конференция и започват елиминациите с плей-ин двубой със Сан Антонио.

Кайри Ървинг отбеляза 35 точки при победа на Бруклин със 134:126 срещу Индиана, с което Нетс завършиха седми на изток. Кевин Дюрант помогна за успеха с 20 точки, а освен това записа трипъл-дабъл с десет борби и рекордните в кариерата си 16 асистенции.

Бруклин започва плей-ин турнира с домакинство срещу осмия в класирането Кливланд, който надви резервите на третия Милуоки със 133:115. Загубилият този мач ще има втори шанс в елиминациите срещу победителя от сблъсъка между деветия и десетия - съответно Атланта и Шарлът.

Джоел Ембийд спечели първото място при реализаторите и остана на пейката до края на мача между Филаделфия и Детройт, спечелен от Сиксърс със 118:106. Джеймс Хардън също пропусна голяма част от срещата и така Фили стигна до успеха с помощта на Шейк Милтън и Тайрийз Макси.

Сиксърс са четвърти сийд в Източната конференция и започват плейофите срещу отбора на Торонто.

Милтън вкара 30 точки, а Макси и Пол Рийд записаха по 25 пред погледа на Алан Айверсън, който е последният баскетболист на Филаделфия с титла при реализаторите. Ембийд завърши редовния сезон средно с по 30.6 точки на мач, а Янис Антетокумбо, който изобщо не игра за Бъкс в неделя, е с 29.9.

Джъстин Холидей, Деймън Джоунс и Донте ДиВинченцо отбелязаха по 19 точки при победа на Сакраменто срещу резервите на лидера в сборното класиране на НБА Финикс. Сънс отдавна са си гарантирали първото място с баланс 64/18, който е рекорден в клубната история и гарантира плейоф срещу окончателния осми сийд на запад.

Сакраменто пък завърши с 30/52 и регистрира 16-и пореден сезон с отрицателен баланс.

Малик Монк записа рекорд в кариерата си с 41 точки, а Остин Рийвс добави 31, 16 борби и десет аситенции при победа на ЛА Лейкърс със 146:141 след продължение срещу Денвър. Отборът от Лос Анджелис бе елиминиран още във вторник, а Нъгетс спечелиха плейофното си място в четвъртък и така в мача играха предимно резерви.

Джейсън Тейтъм вкара 31 точки и Джейлън Браун добави 18 при победа на Бостън със 139:110 срещу Мемфис, осигурила второто място на отбора на изток. Ал Хорфърд вкара други 13 точки за Селтикс, които завършиха с 55 процента успеваемост в стрелбата срещу обезкървения си съперник.

Бостън и Мемфис са втори в двете конференции и чакат плей-ин отбори за начало на елиминациите.

Мо Бамба и Ар Джей Хемптън вкараха по 21 точки за победа на елиминирания Орландо срещу първенеца в Източната конференция Маями. Виктор Оладипо завърши с 40 точки, десет борби и седем асистенции за Хийт, които оставиха голяма част от по-важните си играчи на извън състава.

Патрик Уилямс вкара рекордните в кариерата си 35 точки при победа на Чикаго над Минесота със 124:120, като и двата отбора използваха предимно резерви. Булс са шести на изток и ще играят с шампиона Милуоки, а Тимбъруулвс, за които със 17 точки се отчете Нейтън Найт, са седми на запад и играят плей-ин с ЛА Клипърс.

Амир Корфи записа личен рекорд с 32 точки и 13 борби при победа на тима от Лос Анджелис срещу Оклахома Сити. Така Клипърс завършиха с баланс 42/40 и това е огромен успех, тъй като играха цял сезон без Кауай Ленърд и твърде кратко с Пол Джордж. Той пропусна 43 мача заради контузия в лакътя.

Плей-ин, Източна конференция:
7-Бруклин (44/38) - 8-Кливланд (44/38)
9-Атланта (43/39) - 10-Шарлът (43/39)
*Победителят от Бруклин срещу Кливланд попада в плейофите като седми сийд, а загубилият има втори шанс срещу Атланта или Шарлът.

Плейофи, Източна конференция:
1-Маями (53/29) - 8 място
2-Бостън (51/31) - 7 място
3-Милуоки (51/31) - 6-Чикаго (46/36)
4-Филаделфия (51/31) - 5-Торонто (48/34)

Плей-ин, Западна конференция:
7-Минесота (46/36) - 8-ЛА Клипърс (42/40)
9-Ню Орлиънс (36/46) - 10-Сан Антонио (34/48)
*Победителят от Минесота срещу ЛА Клипърс попада в плейофите като седми сийд, а загубилият има втори шанс срещу Ню Орлиънс или Сан Антонио.