Лос Анджелис Лейкърс постигна много важна победа като гост със 103:98 (39:22, 16:30, 24:18, 24:28) точки в петия мач срещу Бостън Селтикс във финала на NBA. По този начин Лейкърс намали преднината на съперника си на 2:3 победи и запази шансовете си за титлата. Следващият двубой е отново в Бостън, заради по-добрите показатели на тима в редовния сезон.

Кобе Брайънт отбеляза 25 точки, а Ламар Одъм добави 20 за важния успех на своя тим. Поу Гасол се отличи с 19 точки и 13 борби. Дерек Фишер също бе на ниво и записа 15 точки.

За Бостън звездата Пол Пиърс вкара 38 точки, Рей Алън добави 16, а Кевин Гарнет се отличи с 13 точки и 14 борби. Това обаче не бе достатъчно за Селтикс да си осигури първа титла от 1986 година.

С основната заслуга на Брайънт и Гасол Лейкърс поведе с 39:22 след първата част. При 43:24 обаче домакините успяха да вкарат 15 поредни точки и да намалят пасива си до 4 точки. В крайна сметка на полувремето двата отбора се оттеглиха при резултат 55:52.

Селтикс записа 10:3 в началото на третата четвърт, за да стигне до единствената си преднина в мача. Лейкърс отговори от своя страна с 11:2 и затвори частта с 71:64.

В последната четвърт Бостън даде всичко от себе си, за да стигне до триумфа, но гостите съумяха да устискат победата.

Интересен факт е, че в историята на NBA нито един отбор не е печелил финала, след като е губил с 1:3. Следващият двубой е във вторник отново в Бостън.