Детройт продължава да не може да запише победа в неделните си двубои от началото на сезона. Пистънс откриха сезона с успех именно в последния ден на седмицата още в първия кръг, но оттогава не могат да пречупят каръка. В НБА вече говорят за „черна неделя” за Детройт, тъй като тимът загуби четвърти пореден мач именно в този ден.

В случая „буталата” се предадоха като домакин на Портлънд с 85:96 точки. Двубоят бе равностоен само в първите си минути, след което Блейзърс успяха да дръпнат сериозно в резултата до края на частта. Мачът стана много интересен, но Детройт бе догонващ през по-голяма част от времето. Стрелбата на домакините, особено отдалеч, изобщо не вървеше, и те трудно намираха отговор на великолепните изяви на Брандън Рой и ЛаМаркъс Олдриж. Майкъл Къри опита всякакви врътки в състава си, но Пистънс губеха твърде често концентрация, и макар няколко пъти да успяваха да изравнят, малко след това отново губеха инициативата.

Олдридж направи много силен мач, като завърши с 27 точки и бе безгрешен от фаул линията. Брандън Рой добави 19 точки, сред които и доста трудни изпълнения. Голямата надежда, първи избор в миналогодишния Драфт, Грег Одън, също се представи на ниво, с 11 точки, 13 борби и три чадъра.

За Детройт, най-резултатен бе Ричард Хамилтън с 18 точки, Родни Стъки добави 15 като резерва на Алън Айверсън. Титулярният гард отново нямаше ден и реализира само девет точки, повече от половината от тях от наказателната линия. „Буталата” все още се опитват да се нагодят към неговия стил на игра, доста различен от онова, което даваше Чоунси Билъпс на отбора.