Бостън Селтикс спечели рекордна 17-а титла в Националната баскетболна асоциация, след като разби гостуващия Лос Анжелис Лейкърс със 131:92 в шестия мач от финалните плейофи.

Така келтите спечелиха серията с 4-2 победи и заслужиха първи трофей от 22 години насам след ерата на легендарния Лари Бърд.

Домакините нанесоха своя удар във втората четвърт, когато успяха да увеличат преднината си от четири на 23 точки и да се оттеглят на почивка при 58:35.

Кевин Гарнет се отличи с 26 точки и 14 борби. Рей Алън също добави 26 точки, а избраният за MVP на финалната серия Пол Пиърс завърши със 17 точки и 10 асистенции.

Лидерът на гостите Коби Брайънт вкара 22 точки, но се представи на ниво само през първата четвърт, когато наниза 11.

С убедителната победа с 39 точки разлика Бостън записа и най-голямата разлика в историята на финалите за мач, след който е определен шампионът.

Досега рекордът се държеше отново от Селтикс, а отново разбит беше Лос Анжелис Лейкърс със 129:96 в петия мач от плейофите за титлата през 1965 година, когато спечели трофея с 4:1 победи.