Русия победи Испания със 77:74 (11:28, 21:12, 24:13, 21:21) и записа четвърта поредна победа в група Б на турнира по баскетбол за мъже на олимпийските игри в Лондон.

Мачът бе повторение на финала от Евробаскет 2007 в Испания, където отново Сборная излезе като краен победител.

С тази победа, възпитаниците на Дейвид Блат се класираха за четвъртфиналите, а въпреки поражението, Испания също има място напред. В последните срещи от груповата фаза Русия ще играе с Австралия, а Испания – с Бразилия. И Австралия, и Бразилия все още таят надежди за класиране в следващия етап, но шанс има и Великобритания. Крайното класиране в група Б обаче има значение и за това кой тим ще играе срещу грандовете от група А САЩ и Аржентина.

В днешния европейски мега сблъсък руснаците стигнаха до успеха срещу испанците в последната минута с кош на Тимофей Мозгов и два наказателни удара на Витали Фридзон. Именно Фридзон бе големият герой за Сборная и в предишния двубой на тима, отново спечелен с кош в последната секунда срещу Бразилия.

75 секунди преди сирената Испания водеше със 73:70, но Виктор Хряпа вкара тройка и изравни. Мозгов направи 75:73 след забивка, а Пау Гасол вкара само един от двата си опита от наказателната линия.

Руснаците стигнаха до победата, въпреки че в хода на мача изоставаха с 18 точки разлика. Испанците поведоха с 20:2 в началните минути.

За Русия Витали Фридзон реализира 24 точки, Антон Понкрашов записа 14 точки и 11 асистенции, Виктор Хряпа - 12 точки и Тимофей Мозгов с 12 точки.

За Испания Пау Гасол записа 20 точки, а Марк Гасол и Руди Фернандес реализираха по 10 точки. Испанците обаче нямаха ден за стрелба, особено от разстояние, и вкараха необичайно едва три тройки.