България записа първа загуба в група А на европейските квалификации по баскетбол за мъже, след като отстъпи в гостуването си на Сърбия с 64:74 точки.

Националите ни водени от треньора Пини Гершон изиграха отлична последна част и в нея малко не им достигна, за да стигнат до обрат.

За България натурализираният американец Ибрахим Джабер вкара 12 точки, а с по 10 се отличиха Деян Иванов и Стефан Георгиев.

Първото полувреме бе слабо за български отбор, който вкара едва 26 точки за 20 минути и направи изключително много грешки.

Сърбите, подкрепяни от 20 000 зрители с зала "Белградска арена", поведоха с 10:2 и след това изцяло контролираха играта, въпреки че в 7-ма минута България намали пасива си на 3 точки - 9:12. След 10 минути губехме с 5 точки - 13:18.

В началото на втората четвърт националите ни не успяха да отбележат кош цели 4 минути, сърбите поведоха с 24:15 след серия от 6:0, а малко по-късно след тройка на Зоран Ерцег преднината им достигна 10 точки - 27:17.

Минута преди полувремето домакините имаха аванс от 11 точки - 35:24, а на почивката се оттеглиха при преднина от 12 точки - 38:26.

В началото на третата част Сърбия поведе с 14 точки - 40:26, а малко по-късно аванса достигна 15 точки - 55:40. След 30 минути домакините водеха с 13 точки - 56:43.

Най-голямата разлика в мача бе 21 точки в полза на Сърбия при резултат 68:47 4:50 минути преди последната сирена.

След това българските баскетболисти заиграха по-добре и намалиха пасива си само на 9 точки след два наказателни удара на Димитър Ангелов - 62:71.

С кош на Джабер България губеше само с 8 точки - 64:72 60 секунди преди финала, но до края Новица Величкович, който бе най-резултатен в мача с 20 точки, вкара последния кош за крайното 74:62.

С тази победа Сърбия оглави класирането в групата с 3 победи и 1 загуба, България е на второ място също с 3 победи и 1 загуба.

Освен Величкович за Сърбия най-резултатни бяха Ненад Кръстич с 12 точки и Милош Теодосич с 11.

В другия мач от групата Финландия победи като гост Унгария със 79:64 точки.