Световният и европейският шампиони ще спорят за олимпийската титла в Лондон. САЩ, настоящ носител на трофея, се класира на финала след победа със 109:83 над Аржентина, и там ще срещне съперника, когото би и на финала през 2008-ма година в Пекин – Испания.

СНИМКИ: Космически забивки и дъжд от тройки пратиха САЩ на финал

източник: Reuters

В полуфинала между САЩ и Аржентина имаше някаква интрига само през първото полувреме. И тогава превъзходството на американците бе видно, но Аржентина успяваше някакси да се задържи в мача, благодарение на по-отпуснатата защита на съперника, и тройките на Карлос Делфино. На почивката разликата бе скромните седем точки, след още една тройка от Емануел Джинобили – 47:40.

Вече през второто полувреме САЩ излезе за наказателна акция, направи няколко силни серии, без да получи кош, позволи само 10 точки чак до последната минута и половина от третата част, и от своя страна реализира 27 за тези 10 минути. Последният период бе за шоу на публиката, и 17-те точки аванс бързо минаха 20, и продължиха да набъбват. Стартира и извънземно представление от тройки и забивки на американците.

Майк Кжижевски отново раздели минутите между звездите си, като Кевин Дюрант вкара 19 точки, но 18 нанизаха Кармело Антони и ЛеБрон Джеймс, който добави и седем борби и седем асистенции. Борбата и по-добрата успеваемост за две точки бяха козът на американците.

За Аржентина, Ману Джинобили, а Делфино и Луис Скола отбелязаха по 15.

САЩ стигна до финала без загуба, при това с доста убедителни победи, повечето с повече от 100 точки, а в единствените два, в които не записаха трицифрен резултат отбелязаха по 98 и 99 точки. Американците са пропускали финал в Олимпийски игри само в две издания, в които страната е участвала – 1988 и 2004. Титлите на страната са 13, а единственият им загубен финал е всъщност един от най-скандалните мачове в историята на баскетбола – срещу СССР през 1972-ра година, когато Съюзът печели с една точка, а американците дълго оспорват, и дори отказват да приемат сребърните си медали.

Испанският национален отбор – другият финалист – два пъти е стигал до мач за титлата – 1984 и 2008 – но досега не е печелил.

Финалът е в неделя, от 17 часа българско време, докато Аржентина и Русия излизат за бронза от 13.00.