САЩ – Испания е финалът на баскетболния турнир на Олимпиадата в Пекин при мъжете, точно 24 години след като двата тима се изправиха един срещу друг в спор за златото в Лос Анжелис, когато домакините триумфираха.

Днес американския тим се наложи с изключителна лекота над олимпийския шампион Аржентина със 101:81. Така със сигурност през 2008 ще има нов носител на титлата, след като „гаучосите” не бяха достатъчно убедителни, за да я защитят. Неприятностите продължиха за южноамериканците, като звездата на тима Ману Джинобили се контузи в самото начало на срещата и не успя да продължи след шестата минута.

САЩ започна много съсредоточено полуфиналния сблъсък и още след първата четвърт имаше солидна преднина от 19 точки – 30:11. През втората част момчетата на Майк Кжижевски понамалиха темпото, и след като допуснаха само 11 точки за първите 10 минути, във вторите 10 им бяха вкарани цели 29.

Аржентинците се оттеглиха с малка надежда на почивката при 40:49. След паузата обаче САЩ отново си върна контрола върху събитията на терена и постепенно успокои играта на около 20 точки разлика. При такъв резултат приключи и срещата, като звездите на американския състав дори получиха почивка в нейния край.

Най-резултатен за победителите бе Кармело Антъни с 21 точки, с безупречна стрелба от наказателната линия – 13 от 13, ЛеБрон Джеймс добави 15, а още петима баскетболисти на САЩ записаха двуцифрен точков актив.

За Аржентина на обичайното си високо ниво се представи Луис Скола, който вкара най-много в двубоя – 28 точки, 17 добави Карлос Делфино.

Финалът САЩ – Испания е в неделя от 9.30 часа сутринта, българско време, а в 7 часа е мачът за третото място между Литва и Аржентина.