Националният тим на България по баскетбол за мъже победи като гост Кипър със 75:66 (16:8, 17:13, 24:27, 18:18) в среща от четвъртия кръг в група "F" от предварителните квалификации за Европейското първенство през 2025 година в Латвия, Кипър, Финландия и Полша. Успехът е трети за българите в групата, като те имат и едно поражение. Така националите запазиха шансове да излязат от тази фаза като първенци в групата.

В другата среща от групата Португалия е домакин на Румъния по-късно днес. В класирането България временно излезе начело със 7 точки, пред Португалия с 6, а Румъния и Кипър имат по 4 точки.

В Никозия селекционерът Росен Барчовски избра в стартовата петица да започнат Чавдар Костов, Андрей Иванов, Дейвид Кравиш, Николай Стоянов и Деян Карамфилов.

Националите изиграха отлично първо полувреме и поведоха с 33:21.

В началото на третата четвърт България взе аванс от 20 точки при 41:21, но до края на частта настъпи спад в играта им и домакините успяха да намалят изоставането си до 48:57.

В последните десет минути първоначално националите поддържаха аванс от около 10 точки, след което кипърците намалиха пасива си до 58:62. България успя да поведе с 67:60, а 25 секунди преди края имаше аванс от 70:66. До края националите вкараха пет наказателни удара - един на Павлин Иванов и четири на Деян Карамфилов за крайното 75:66.

Българският тим записа 88.89% стрелба от наказателната линия - 16 от 18 опита.

Павлин Иванов беше най-резултатен за успеха с 14 точки, 6 борби, 2 асистенции и 2 чадъра, Чавдар Костов записа 12 точки и 7 борби, а Андрей Иванов се отличи с "дабъл-дабъл" - 12 точки и 11 борби. Николай Стоянов, Алекс Симеонов и Дейвид Кравиш вкараха по 8 точки.

За Кипър по 16 точки реализираха Никос Стилиану и Симон Михаил.

В следващия си двубой на 26 февруари догодина България ще гостува на Румъния.