Сърбия и Италия постигнаха очаквани домакински победи съответно над Унгария и Финландия в група А в квалификациите за Евробаскет 2009. Петият тим в групата е България, която в този трети кръг почиваше.

Италия изпита сериозни затруднения срещу Финландия, отборът, който България победи с лекота миналата събота като гост. „Скуадра Адзура” без звездите си за трети път показа сериозни колебания и определено се нуждаеше от малко самочувствие преди да отпътува за София. Тази събота италианците гостуват в зала „Универсиада”.

Днес Италия победи с 88:80, но нямаше право на грешки, тъй като финландците показаха добра игра. На полувремето домакините имаха само пет точки аванс, но към края на третата четвърт нарасна на десет точки. Гостите имаха последен шанс да обърнат мача три минути и половина преди последния съдийски сигнал, когато изоставаха само с три точки. Оттам обаче Италия се стегна и довърши започнатата работа, като приключи в крайна сметка с малка преднина.

Джузепе Поета реализира 20 точки за Италия, 15 добави Даниеле Чинчарини. Отборът обаче се представи много слабо под коша, като овладя само 28 борби, срещу 29 на финландците. С 20 точки за гостите завърши звездата Хано Мотола. В следващия кръг Финландия приема Сърбия.

Сърбите от своя страна постигнаха очакван успех над Унгария с 94:60, пред очите на 18 000 в „Белградска Арена”. Предвид съперника и жежката атмосфера, унгарците се представиха много прилично, но силите им стигнаха за малко повече от 20 минути. През по-голямата част от двубоя сърбите водеха с десетина точки, но в четвъртата част позволиха на съперника да вкара само осем и така се стигна до разгромния резултат. Първата четвърт завърши 27:17, на полувремето отборите се оттеглиха при 44:32, а в самия край на третата част унгарците отново намалиха изоставането си до 11 точки.

Зоран Ерцег със своите 15 точки бе най-резултатен за Сърбия, Урош Трипкович реализира 13. Още четирима играчи на „плавите” завършиха с двуцифрен точков актив. Мартон Бадер реализира 16 точки за Унгария, а Балаж Шимон се отчете с 15. Унгария почива в следващия кръг.