Националният отбор на САЩ по баскетбол бе много близо до това до претърпи шокираща първа загуба на Олимпийските игри, но в крайна сметка се наложи с 98:88 над Австралия в третия си мач от група "А".

Възпитаниците на Майк Кжижевски, които нямат загуба вече 10 години, изпоставаха с 49:54 на полувремето, но успяха да пречупят съпротивата на бойкия тим на Австралия в края на мача, когато много силна игра показаха капитанът на американците Кармело Антъни и гардът Кайри Ървинг.

Мело завърши с 31 точки, докато Ървинг остана с 19. Вечерта бе по-специална за Антъни, който излезе начело в класацията при реализаторите на олимпийски игри в отбора на САЩ с 293 точки, задминавайки ЛеБрон Джеймс, който има 273.

За Австралия най-полезен бе Пати Милс. Гардът на Сан Антонио вкара 30 точки, а центърът Андрю Богът добави 15.

Победата над Австралия е 48-ма поредна за националния отбор на САЩ на международни състезания - серия, която датира от 2006 година. Това бе и 133-ата победа на американците на олимпийски игри от 138 мача.

В друг мач от тази нощ Венецуела победи Китай със 72:68.
Нестор Колменарес вкара 16 точки за южноамериканците, които бяха на път да пропилеят аванс от 12 точки. Грегъри Варгас добави 13 точки за Венецуела, докато за Китай най-полезни бяха И Цзянлян и Го Айлун, които вкараха 18 и 17 точки съответно.

С кош на Тони Паркър 31 секунди преди края Франция победи драматично световния вицешампион Сърбия със 76:75 (40:36) в мач от третия кръг в група "А" на олимпийския турнир по баскетбол за мъже.

Французите стартираха отлично и поведоха с 20:4, но постепенно "плавите" се върнаха в мача и на почивката съкратиха пасива си само до 4 точки при 36:40.

В края на третата четвърт сърбите дори осъществиха обрат и преди четвъртата част имаха преднина от 60:57.

Франция, обаче, не допусна кош в последните 3:25 минути, в които навакса изоставане от 70:75, за да триумфира.

Сърбия имаше шанс в самия край, но Богдан Богданович не успя да вкара със сирената от голяма дистанция.

Нандо Де Коло беше най-резултатен за победителите с 22 точки, Борис Диау се отличи с 11 точки, 9 борби и 9 асистенции, а Паркър завърши с едва 6 точки, но вкара решаващия кош.

Под погледа на тенисист номер 1 в света Новак Джокович за сръбските му сънародници най-полезен беше Мирослав Радулица с 16 точки.

В класирането на първо място с пълен актив от 3 победи е тимът на САЩ, следван от Австралия и Франция с по два успеха, Сърбия и Венецуела с по една победа и Китай без актив.