Националният отбор на България по баскетбол за жени отстъпи с 66:73 (12:21, 14:11, 22:16, 18:25) пред Гърция като гост в третия си мач от група "А" на квалификациите за европейското първенство по баскетбол през 2021 година.

В Ираклион българките бяха напълно равностойни на сочения за фаворит отбор на домакините, но в последните пет минути баскетболистките на старши треньора Стефан Михайлов се пречупиха и допуснаха втората си загуба в групата.

Гъркините влязоха по-концентрирани в мача и до средата на втората четвърт имаха сериозно игрово предимство. С кош на Мария Фасула преднината им достигна 11 точки при 29:18, но българките отговориха със серия от осем безответни точки. Първото полувреме приключи при преднина за домакините от 32:26, но в началото на второто полувреме ситуацията на игрището се измени.

Българките показа много голямо желание и започнаха да топят изоставането си. С тройка на Виолина Кочева България поведе с 40:38, но до края на третата четвърт двата отбора на няколко пъти смениха водачеството.

Преди началото на последната четвърт резултатът бе равен - 48:48. Двата отбора продължиха да играят кош за кош до 60:60, след което гъркините реализираха две последователни стрелби за две точки и това накара старши треньора Стефан Михайлов да поиска таймаут малко повече от 4 минути преди края.

Нов кош на Фасула изведе Гърция със 7 точки напред в резултата при 69:62, но с тройка на Виолона Кочева българките намалиха на 66:69. До края обаче българките не успяха поставят тима на домакините под по-голямо напрежение и пропуснаха отлична възможност да запишат втора победа в квалификациите.

За България най-резултатна с 15 точки бе Димана Георгиева. Виолина Кочева добави 14 точки, а с 12 точки, 13 борби и 5 асистенции завърши Жаклин Златанова. Борислава Христова вкара 11 точки.

За Гърция Мария Фасула бе над всички с 21 точки и 11 борби, а Ангелики Николопулу приключи с 15 точки, 9 борби и 9 асистенции.

В другия мач от групата Словения регистрира третата си поредна победа след разгромен успех с 94:58 над аутсайдера Исландия. В следващия си мач след два дни, който отново ще се играе в Ираклион, България среща Исландия.

Резултати от мачовете от третия кръг на квалификациите за европейското първенство по баскетбол за жени: