Италия си върна на България за загубата с 1 точка като гост в София - 80:81 като тази вечер победи нашия отбор с 82:81 точки в драматичен мач в Торино. Срещата бе от предпоследния 9-ти кръг в група А на европейските квалификации. Това е трета загуба за България в групата.

Ако в последния си мач победи Сърбия България със сигурност ще завърши на второ място в групата, но според регламента за Евро'2009 се класират победителите в четирите групи плюс трите най-добри втори.

От нашия състав поради операция на ръката отсъства Филип Виденов.

Невероятен дебют в европейските квалификации направи Калоян Иванов, който влезе като резерва и записа 14 точки, 6 борби и 1 асистенция.

България започна отлично и след тройка на Чавдар Костов и кош на капитана Тодор Стойков поведе с 5:0. След това обаче домакините направиха серия от 11:0 и поведоха с 11:5. Чавдар Костов вкара втората си тройка в мача и намали - 8:11, а след това играта бе равностойна. Първата част Италия спечели с 23:20 точки.

През вторите 10 минути инициативата бе изцяло в ръцете на възпитаниците на Пини Гершон. С тройка на Тодор Стойков изравнихме 27:27, а след това последва тройка на Божидар Аврамов, с която обърнахме - 30:29. Последва изключително силна игра на Калоян Иванов, който вкара 8 поредни точки за нашия тим.

Той изравни 32:32, след това с един наказателен удар изведе България напред в резултата, а с негова тройка стана 36:32. Италианците отново поведоха - 41:40 с тройка на Масимо Булери, но преди сирената за почивката Димитър Ангелов реализира два поредни коша и националите поведоха с 44:42 след 20 минути игра.

В третата част българския тим игра по-слабо от съперника си, вкара едва 13 точки, а получи 21. В първите четири минути на частта България не отбеляза нито един кош, а домакините направиха серия от 10:0 и поведоха 52:44. След това нашите баскетболисти се съвзеха, вкараха 8 безответни точки и изравниха- 52:52 след тройка на Ибрахим Джабер. Италианците отново направиха силна серия - 8:0 и поведоха с 8 точки - 60:52 2 минути преди края на третата четвърт. След 30 минути домакините имаха аванс от 6 точки - 63:57.

В средата на последната част с три наказателни удара и тройка на капитана Тодор Стойков България изравни - 65:65, но Аморозо веднага вкара тройка. Четири минути преди сирената губехме само с 2 точки - 66:68. Деян Иванов обаче за пореден път направи обрат за нашия отбор с тройка 3:20 преди края - 69:68, а в следващата атака Морденте отбеляза кош. С 2 точки на Аморозо Италия поведе 72:69, но Тодор Стойков на два пъти бе точен от наказателната линия.

В последните 60 секунди настъпи истинската драма. С три поредни фаула на Деян Иванов изравнихме - 74:74, а 34 секунди преди сирената с кош и наказателен удар на Калоян Иванов резултата отново бе равен - 79:79.

Последваха кош за Италия дело на Поета и кош за България на Тодор Стойков, а победата на домакините донесе Алесандро Читадини с един наказателен удар 12 секунди преди края на двубоя.

Най-резултатни за България бяха Тодор Стойков с 19 точки, Калоян Иванов с 14, Деян Иванов с 13 и Чавдар Костов с 10.

За Италия с 21 точки завърши резервата Джузепе Поета, а 17 добави Марко Морденте.

В последната си евроквалификация България приема Сърбия в събота от 20.45 часа в зала "Универсиада”.