Австралия взе първа победа на баскетболния турнир при мъжете на Олимпийските игри, като се наложи с 81:61 над Китай.

Първата част бе много равностойна, като дори китайците имаха точка аванс след първите 10 минути. Тимът от Океания обаче взе солиден аванс във втората четвърт, за която реализира цели 17 точки повече от противника. Азиатският състав опита обрат след почивката, но Австралия със силен рейд успя да потуши устрема му, и да вземе достатъчна преднина.

Австралия превъзхождаше противника по всички показатели, като особено се усещаше превъзходството на „кенгурата“ под коша.

Пат Милс изигра пореден добър мач, и завърши с 20 точки. Решителни намеси имаше Дейвид Андерсен, приключил със 17 точки и седем борби. Джо Ингълс добави 13 точки, седем борби и седем асистенции за успеха.

Шипън Ван реализира 21 точки за Китай, а Дзянлян Ий добави 13 точки и 12 борби. Китайците с три загуби на практика губят шанс за продължаване напред в турнира. Първите четири от шестте в двете групи се класират на четвъртфинал.