Американецът с български паспорт Коди Милър-Макинтайър стана автор на едно от най-впечатляващите представяния в историята на баскетболната Евролига за мъже при победата на своя тим Баскония над френския АСВЕЛ Вильорбан с 94:80 (23:20, 29:19, 19:22, 23:19) като домакин в Испания в среща от 26-ия кръг.

Милър-Макинтайър подобри рекорда по най-много асистенции в мач от Евролигата, правейки 20 за успеха над АСВЕЛ в четвъртък вечер. Българският национал регистрира и едва четвъртия „трипъл-дабъл“ в историята на Евролигата, завършвайки с 11 точки, 11 борби и 20 асистенции за 36 минути на терена и коефициент на ефективност 42.

„Развълнуван съм, че победихме. Съотборниците ми свършиха отлична работа при стрелбите, те свършиха трудната част и съм им благодарен“, заяви американският баскетболист за официалния сайт на Евролигата.

„Благодарен съм и на треньора, че вярва в мен. Развълнуван съм от това, което предстои“, добави 29-годишният Милър-Макинтайър, който изпревари предишното най-добро постижение от 19 асистенции, дело на Стефан Йович и Факундо Кампацо.

Гардът направи и рекорд с подадените асистенции за едно полувреме с 12 още през първите 20 минути на двубоя с АСВЕЛ.

„Това означава много, особено за мен. Чувал съм, че хората ме обвиняват, че не съм добър поинтгард. Съотборниците повярваха в мен днес. Надявам се хората да видят, че това е естествената ми позиция“, каза още баскетболистът, който преди бе правил 15 асистенции.

„Съотборниците ми казаха да продължа, когато вече се уморявах. Благодаря им“, завърши Коди Милър-Макинтайър.

Последният „трипъл-дабъл“ в Евролигата датираше от сезон 2018/2019, когато Ник Калатес реализира 11 точки, 12 борби и 12 асистенции при успеха на Панатинайкос над Будучност, а преди това Никола Вуйчич на два пъти записва подобно постижение с екипа на Макаби Тел Авив.

За Баскония победата бе втора поредна и общо 14-а от началото на сезона, като тимът заема осмо място, докато АСВЕЛ Вильорбан е последен с актив 5-21.

Най-резултатен за домакините бе Маркъс Хауърд с 18 точки, а за гостите от Франция Жофри Ловерн завърши с „дабъл-дабъл“ от 16 точки и 10 борби.

Лидерът във временното класиране Реал Мадрид претърпя поражение при гостуването си на италианския Армани Олимпия Милано със 76:81 (19:23, 10:25, 25:18, 22:15) в друг мач от 26-ия кръг в Евролигата. Реал остава начело с 22 победи и вече 4 загуби, а италианският тим е 12-и с актив 11-15.

Мадридчани изиграха слаба втора част и на почивката изоставаха с 29:48, като не успяха да наваксат пасива си през вторите 20 минути.

Най-резултатен за домакините от Армани Олимпия Милано бе Шавон Шийлдс с 27 точки, а 12 точки за Реал Мадрид вкара Джанан Муса.

Сръбският Партизан загуби домакинството си срещу германския Байерн Мюнхен със 78:79 (23:26, 22:15, 18:18, 15:20) и се намира на 11-а позиция с актив 12-14. Байерн държи 14-ото място след като записа 11-ата си победа, а има и 15 поражения.

Силвен Франсиско отбеляза 20 точки за гостите от Мюнхен, докато за Партизан с 22 точки завърши Кевин Пънтър.

В другите два мача от четвъртък вечер гръцкият Олимпиакос се наложи над испанския Валенсия със 78:65 (21:19, 19:20, 20:9, 18:17) като гост, а турският Анадолу Ефес спечели домакинството си срещу израелския Макаби Тел Авив със 105:91 (29:27, 21:24, 27:24, 28:16).