Най-добрият български баскетболист Александър Везенков бе класиран на осмо място в 49-ото издание на анкетата „Спортист на Балканите“ за 2022-а година. В традиционното допитване участваха националните агенции на страните от региона.

Победител е 18-годишният румънски плувец Давид Попович. Той спечели световните и европейските титли на 100 и 200 метра свободен стил при мъжете, като постави и нов световен рекорд на 100 метра свободен стил. Попович прибави още общо десет златни медала от Световното и от Европейското първенство за юноши, а по-рано през седмицата той беше определен за плувец номер 1 в Европа за сезона.

Непосредствено пред Александър Везенков в класацията пък са други двама баскетболисти. Шести е Никола Йокич, а седми - Янис Антетокумпо.

Гласове в анкетата получиха още трима българи - европейският шампион по борба Кирил Милов е 28-и, Севда Асенова (бокс) се нареди на 31-а позиция, а щангистът Карлос Насар остана 37-и.