Българският специалист Галин Стоянов, който от години работи във Франция и е начело на отбора на Поасоне, заслужи вниманието на местните медии с работата си.
Френското издание lanouvellerepublique.fr публикува материал, наречен Методът "Стоянов".
Българският треньор на Поасоне, Галин Стоянов, въведе нов метод на работа - много строг и сериозен. Метод, вече подкрепен от добрите резултати в началото на сезона.
"На тренировка, когато е 22:15 и знаеш, че остават още 3 комбинации, през които трябва да минете, вече си малко поуморен", разказва, смеейки се баскетболистката Мажда Гариани. "Понякога повтаряме една комбинация с всичките и възможности и детайли по 15-20 минути", споделя капитанът на тима Люс Лефьовр и добавя: "А като мине 21:30, вече не е лесно и да мислиш концентрирано".
Състезателките признават: треньорът им използва метод, който е добър за тях самите. Инспириран от точния и детайлен подход на сръбския баскетбол и в частност на Ратко Йоксич, треньор с дългогодишна кариера, преминал и като технически съветник през младежките формации на ЦСКА Москва, Галин Стоянов си е създал визия за своята роля.
Специалистът резюмира тази визия по следния начин: "Има неща, които не можем да променим в състезателите и това е нивото на техния талант. Трябва да осъзнаем, че те могат да променят нивото на концентрацията си спрямо всеки един детайл, когато тренират, защото това ще им помогне да достигнат максимума на своя потенциал, както и ще са максимално полезни за отбора си."
Това става чрез повторение на движения, жестове, комбинации, макар понякога и прекалено много. "Подценявайки дори един детайл означава, че подценяваш играта, подценяваш баскетбола като цяло", продължава Галин Стоянов и добавя: "За да искаш да си перфектен на мач, това означава да си такъв през цялата седмица преди мача. Когато ти каже след заслон без топка да излезеш на 45 градуса, това не е някъде около 30-35 градуса, това е на 45 градуса!"
Планирането на тренировките е направено, дава се на състезателките и е точно както при професионалните отбори. "В началото на всяка седмица получаваме плана за седмицата, в сутрешните тренировки са стрелбата, фитнеса, тренировките за подобряване на индивидуалните качества. А на вечерните - колективната и отборната работа", разказва Гариани, играла и на по-високо ниво - Лиг 2 (Про Б Лигата) във Франция и добавя: "Определено се доближаваме до професионалното ниво."
Тимът на Поасоне не крие амбициите си да се изкачи в горната дивизия след победите в първите два кръга. Работата върви здраво и точността и прецизността, с която отборът подхожда към всеки мач не е чужда. Отборът е на първо място в защита с най-малко допуснати точки – 50 точки средно на мач. В предсезонната подготовка с победи над отбори от същата дивизия, както и от горната, допуснатите точки средно на мач пак бяха около 50 точки, пише още в статията, публикувана от superbasket.bg.
"Когато пристигнах в отбора, получих веднага листове с 15 комбинации, с множество възможности и вариации", смеейки се споделя Гариани и добавя: "За един отбор от това ниво, това е доста, та дори и за професионален отбор.
Треньорът ни обясни, разказва баскетболистката: "Искаме да имаме възможността да се адаптираме към всеки противник и да имаме опциите, които бихме желали срещу тях, така нито може да бъдем разузнавани от противниците ни, нито бихме изпаднали в моменти да не знаем или не можем да използваме предимствата си в директните сблъсъци. А това е основната идея".
Има нещо, което е много важно, когато имаш различни заучени движения, а именно прецизността на всяко действие. "Когато ти каже след заслон без топка да излезеш на 45 градуса, това не е някъде около 30-35 градуса, това е на 45 градуса! Има значение за последващите движения, коридори на атака, ъгли на подаване, спейсинг, тайминг! Треньорът изисква максимална концентрация върху тези детайли", добавя Лефьовр.
Това са малките детайли, невидими за непрофесионалното око на зрителите, които позволяват на един тим да създава ситуации за лесни кошове.
Друг аспект на метода "Стоянов" е физическата подготовка. "Започнахме достатъчно рано и сме по-подготвени физически от другите отбори", продължава Люс Лефьовр.
"Имаме супер кондиция и като сила и като издържливост", добавя Гариани и казва: "Треньорът ни е много компетентен по отношение на тази част от подготовката."
В определени моменти другите отбори имат спад в играта си, но тогава идва моментът на Поасоне и отборът продължава дори в още по-високо темпо и с постоянството си в това, налага волята си на терена. Това бе факт както и в мачовете от подготовката, така и в първите мачове от сезона срещу Англет и Стад Монтоа. Това всъщност даде разликата в двата мача, освен желязната защита.
Може да кажем, че Стоянов е "пристрастен" до такава степен към баскетбола и не много далеч от "стахановизма", а и засега дава точно този импулс за работа, себераздаване и посвещение на състезателите в своя отбор. Това е нещо, което определено можем да кажем, че липсва във френския спорт като цяло.
С проблеми, съпътстващи първия му сезон начело на отбора, които бяха породени от атмосферата в отбора, интеграцията на новите състезатели и нововъведените методи на дисциплина и перфекционизъм на Стоянов, той направи своите изводи, избра състезатели с подходящата мотивация и ниво за настоящия сезон.
Осъзнавайки и анализирайки всички проблемни ситуации, той сподели с усмивка: "Това беше един сезон на адаптация и трансформация - за всички нас, играчи, треньори, ръководители."
"Той никога не е в конфликт с нас, почти никога не се изнервя прекалено. Само интонацията в гласа му е достатъчна за нас да разберем дали е доволен и дали се стараем достатъчно", споделя капитанът на тима Лефьовр.
"С него ти е ясно, че ще е тежко и трудно, но знаеш, че в мача ще е по-лесно, всички сме наясно защо сме тук и какво искаме в края на сезона!", добавя вторият капитан на отбора Гариани.
Коментирай