Българският шампион ЛукОйл Академик отпадна от турнира Еврокъп след страхотна битка с френския АСВЕЛ и загуба с 68:69 точки след продължение. „Студентите” се бориха много и до последно имаха шансове за успех, който би ги класирал в Топ 16 на надпреварата, но не издържаха. В редовното време двубоят завърши при резултат 56:56 точки, като ЛукОйл имаше секунда и половина за атака, но комбинацията между Божо Аврамов и Ламонт Мак не сполучи. Баскетболистите на Академик изиграха отлично първо полувреме, последвано от ужасна трета част, в която вкараха едва 5 точки срещу 15 на противника. „Студентите” направиха общо 21 грешки в мача, най-вече през второто полувреме и това не им позволи да задържат изгоден за тях резултат.

Най-резултатни в този последен за ЛукОйл европейски мач за сезона бяха Брандън Хийт и Тодор Стойков с по 14 точки, Андре Оуенс добави 11, а Бруно Шундов - 10. Дижон Томпсън с 21 точки, и големият герой Ким Тили, вкарал победния кош, с 19 бяха най-полезни за АСВЕЛ.

ЛукОйл Академик стартира повече от убедително и след 10 минути игра водеше с 21:12 точки. Домакините намалиха малко изоставането си до почивката, но все пак след първото полувреме българският състав задържа 7 точки актив- 39:32 точки, след силни изяви на Тодор Стойков, който вече имаше 14 точки и Брандън Хийт с 10. Второто полувреме на двубоя АСВЕЛ- ЛукОйл Академик започна не особено убедително за българския тим. Домакините стопиха пасива си, а Мак вкара първи кош за ЛукОйл в третата час две минути след нейното начало. Дижон Томпсън вкара за 41:38 точки, 4 минути след началото на това полувреме. Американецът е най-резултатен до момента за АСВЕЛ с 12 точки. Пропуски за ЛукОйл и точни изстрел на Хилтън Армстронг обърнаха резултата в полза на домакините – 42:41 точки, 4 минути преди края на третата четвърт.

Последните 10 минути на двубоя започнаха при резултат 47:44 точки за АСВЕЛ, но с кош на Тенчо Банев, последван от грешка в защита за Академик, която този път не бе наказана с точки. Арсич върна в игра Брандън Хийт, а той увеличи актива си на 13 точки с точен изстрел за 49:47 за ЛукОйл. Домаките обаче бързо вкараха 3 точки за 50:49 в своя полза и оставащи 7.30 минути до края. Рискован, но точен изстрел на Андре Оуенс за три точки изравни резултата при 52:52. Маринов пропусна от далечно разстояние, а домакините също. Двата състава демонстрираха изключително желание в тези последни минути за удоволствие на феновете. Пет минути преди края Божо Аврамов вкара тройка и върна преднината за Академик- 55:52. Ламонт Мак пропусна при далечна стрелба и 1.19 минути преди края резултатът бе 56:54 за ЛукОйл Академик в мача, който се превърна в истински трилър. АСВЕЛ обаче върна лесно две точки за равенство 56:56. Хийт пропусна тройка, ЛукОйл все пак овладя, но после Мак сгреши при атаката към коша на французите 26 секунди преди сирената. Българският шампион успя да се спаси при нападението на АСВЕЛ и овладя топката, но последва фаул само 1.5 секудни преди края на мача. След прекъсване взето от Йовица Арсич комбинацията за победен кош между Аврамов и Мак не успя и двата тима ще играят продължение.

В допълнителните 5 минути АСВЕЛ започна много по-добре с бързи 4 точки да 60:56. Ламонт Мак вкара 2 за Академик, но французите реализираха от далеч за 63:58 в средата на продължението. Нервите и умората си казаха думата за ЛукОйл и последвата две поредни пропилени атаки. Томпсън бе фаулиран, вкара единият наказателен за 64:58 за АСВЕЛ. Шундов бе точен от тройката две минути преди края и българският шампион намали изоставането си на 3 точки- 61:64. Втора тройка на Бруно Шундов върна надеждите в лагера на „студентите” 1.37 минути преди последната сирена и 64:64. Само 60 секунди преди края ЛукОйл изоставаше с 1 точка. Шундов направи добавка след стрелба на Хийт. ЛукОйл поведе с 68:67, но при оставащи 5 секунди, Ким Тили бе намерен сам на изгодна позиция и вкара победен кош за 69:68 точки. Само 0.5 секунди ЛукОйл нямаше какво да промени.