Гръцкият Олимпиакос е новият стар шампион на баскетболната Евролига. Отборът от Пирея победи Реал Мадрид със 100:88 точки в зрелищен финал в лондонската О2 Арена и стана първият тим от 2005-а година насам, който дублира в поредни години титлата си в най-престижния европейски клубен баскетболен турнир. Реал Мадрид бе по-добър на старта на мача, но Олимпиакос безапелационно заслужи титлата си, след вдъхновена и борбена игра в следващите три части. Титлата пък остава в Гърция, след като Олимпиакос спечели миналата година, а през 2011-а шампион бе Панатинайкос.

Героят на мача за Олимпиакос и многобройните му фенове в О2 Арена се нарича Василис Спанулис. Гардът даде тон за обрата, който сътвориха играчите от Пирея и после изведе своите към успеха с 22 точки, от които 5 тройки.

Реал Мадрид пък остана със сребърните медали и ще продължи да чака 9-тата си титла, като последната бе едва през далечната вече 1995-а с Желко Обрадович начело.

Гърците дръпнаха с 12 точки при 82:70 точки по-малко от 5 минути преди финала и до края не оставиха никакво съмнение към е по-добрият на терена и кой иска повече победата. Разликата даже стигна до 14 точки в полза на Олимпиакос, а когато авансът падна под 10 точки, пак Спанулис взе нещата в свои ръце и с тройка направи резултата 90:79 точки 1.29 преди сирената.

На почивката Реал Мадрид водеше с 41:37 точки на Олимпиакос. Испанците изгубиха преднина от 17 точки, която натрупаха още в 9-ата минута, след като настоящият шампион в най-престижния европейски клубен баскетболен турнир навакса изоставането си до 3 точки минута и половина преди почивката.

Реал започна в страхотно темпо двубоя и постепенно увеличаваше аванса си до 27:10 точки, след силна игра на Руди Фернандес, така завърши и първата четвърт. През вторите 10 минути гърците се окопитаха, възползвайки се от слабостите в състава на Пабло Ласо и с кошове на Стратос Перпероглу и Перо Антич намалиха до 28:33 точки по-малко от 3 минути преди края на първото полувреме.

Изключителна трета част завърза още повече финала в Евролигата. Преди последните 10 минути резултатът бе равен- 61:61 точки. Второто полувреме започна повече от страхотно за Олимпиакос, като три поредни тройки на най-полезния играч в турнира този сезон Василис Спанулис обърнаха резултата в полза на гърците при 48:45 само 2 минути и половина след подновяването на играта. Тимът от Пирея дори дръпна с 52:46 точки в средата на третата част, но Реал се съвзе и с тройка на Руди Фернандес пак излезе напрез при 56:55 точки в 27-ата минути. Олимпиакос пак излезе напред при 61:59 точки с наказателни удари на Спанулис, но до края на часта последва техническо нарушение за Костас Слукас, а Серхио Родригес бе точен от фаула за 61:61 точки.

В последната четвърт пак Олимпиакос поведе като американецът Ейси Лоу отбеляза четири пъти от наказателната линия, след като на два пъти бе фаулиран, а Василс Спанулис отново взириви хилядите гръцки фенове по трибуните на О2 Арена с нова тройка за 70:62 точки в полза на настоящия шампион.7.17 минути преди края на мача за титлата. Размяна на тройки и кош на Костас Слукас изведоха Олимпиакос до 75:68 при оставащи по-малко от 6 минути.

Освен Василс Спанулис за Олимпиакос признание заслужават и Ейси Лоу, завършил с 20 точки, Кайл Ханс с 12 и Перо Антич с 10 точки и 6 борби.

За Реал Мадрид, който въпреки голямата си преднина в началото, остана със среброто с 21 точки се отчете Руди Фернандес, а със 17 Серхио Родригес.