Баскетболният Спартак Плевен се върна с победа на европейската сцена след като надви драматично като домакин Олимпия Патра в елиминациите на Еврокупата на ФИБА със 76:71 точки.

Над 1000 зрители в препълнената зала „Балканстрой” видяха как баскетболистите водени от Дарин Великов се бориха цял мач и заслушиха радостта след последната сирена. Двубоят започна равностойно и Спартак Плевен имаше само точка преднина след първата четвъртина – 17:16, но гърците натиснаха съперника и поведоха с 41:35 точки на почивката благодарение най-вече на изключително точната си стрелба от далечно разстояние.

Българите обаче излязоха още по-мотивирани през второто полувреме и изиграха уникална трета част, в която позволиха на състезателите на Олимпия да отбележат само 9 точки срещу 25 в тяхна полза и направиха резултата 60:50 точки - 10 минути преди края. Отлични изяви в този момент показа сръбският плеймейкър Владимир Йоич, който завърши с 16 точки, 6 борби и 4 асистенции.

Плевенчани дори увеличиха аванса си в началото на последната четвъртина, а най-голямата разлита достигна 14 точки при 66:52. Малко по-късно обаче центърът Саша Топчов, който направи много силен мач трябваше да напусне терена за 5 лични нарушения. Топчов отбеляза 23 точки и добави 5 борби. Това, както и финалният щурм на тима от Патра, дело на тримата гардове на гостите – Браун, Уитфийлд и Джеферсън, който вкараха съответно 11, 7 и 7 точки,  доведе до стопяване на преднината на Спартак до 3 точки – 72:69 минута преди края. Нервите на плевенчани обаче издържаха, но водени от капитана си Хрисимир Димитров българите издържаха и триумфираха за 76:71.

Гърците опитаха да изнервят плевенчани в последните минути и дори съдиите се объркаха в края след като отсъдиха странно нарушение на Живанович, но усилията им само доведоха до бурна реакция от страна на феновете. Хрисимир Димитров и Илия Станков отбелязаха по 10 точки за Спартак Плевен, като Димитров овладя и 7 борби. За Олимпия Патра най-резултатен бе Томас Нагис с 14 точки и 8 борби.

Реваншът между двата тима е след седмица на 6-ти ноември в Гърция.

„Посвещавам успеха на целия тим. Момчетата ме зарадваха много”, заяви щастливият наставник на Спартак Плевен Дарин Великов веднага след срещата.

Статистика: bulgarianbasket.com