Отборът на Франция е новият европейски шампион по баскетбол. Французите спечелиха първа титла в историята си, след като преди две години останаха в подножието на финала. През 2011-а Франция загуби от Испания, чийто тим детронира на полуфиналите в Любляна.

На финала в неделя вечер в „Стожице Арена” Франция победи Литва с 80:66 точки. Воденият от треньора Венсан Коле тим не остави никакви шансове на литовците, като реши мача още до почивката. Французите доминираха в подкошието през целия двубой, а Литва така и не намери себе си във финалния сблъсък. Слабата защита и липсата на борби в нападение провалиха литовците, които не успяха да се върнат в срещата, след като до почивката бяха отбелязали само 34 точки, срещу 50 за съперниците си.

СНИМКИ: Франция е новият европейски шампион, взе историческа първа титла

източник: снимки: Gong.bg, Мария Мицова

Звездата на Франция Тони Паркър получи сериозна подкрепа от Никола Батум и Борис Диау, които реализираха съответно 17 и 15 точки. И двамата добавиха по 6 борби. Самият Паркър се отчете с 12 точки, 2 борби и 3 асистенции.

За Литва най-резултатен бе Линас Клейза с 20 точки и 5 борби, а Мантас Калниетис добави 19 точки и 4 борби, но литовците не успяха да покажат играта, която ги доведе до мача за златото и заслужено останаха със сребърните медали.

Двубоят започна равностойно и първата част приключи 22:19 точки за Литва, като за Франция добре стартира Никола Батум. Баскетболистите на селекционера Йонас Казлаускас очевидно страдаха в подкошието, а единствено Линас Клейза поддържаше огъня. През втората четвърт проблемите на Литва се задълбочиха, а французите използваха своя шанс и дръпнаха с 16 точки след 20 минути игра.

Надеждите на хилядите литовски фенове в „Стожице Арена” за обрат не се оправдаха през второто полувреме. Макар да завърши само 18:16 за Франция третата част бе белязана от най-голямата разлика в двубоя- 22 точки. Усилията на Мантас Калниетис и компания така и не стигнаха за нещо повече от това да ограничат пасива си до 16/18 точки. Последната четвърт започна при резултат 68:50 в полза на Франция и до края на срещата, макар и финална на Европейско първенство, интрига нямаше.

Френските запалянковци започнаха да празнуват историческия успех много преди финалната сирена.