Българският евробоец Рилски спортист покори Балканите и стана първият шампион на Еврохолд Балканската лига по баскетбол след като се наложи над Фершпед Работнички със 84-77. В един изключителен мач пред пълни трибуни в Самоков те станаха победители в първото издание на Еврохолд Балканската лига. В първото си участие в Европа играчите на Рилски спортист завоюваха и първи трофей, един заслужен подарък за отличната им игра в този турнир през целия сезон.

Рилски спортист поведе с 8-2 след няколко много добри атаки на Травис Питърсън и Иван Лилов, но след невероятна тройка на центърът на гостите Тони Симич и кош на Владимир Филипович направи резултата 8-7 точно по средата на първата четвърт. Точно четири минути преди края на частта Драгослав Папич вкара първия си кош – тройка и отново Рилецо бе напред 11-9. До края на частта на няколко пъти домакините повеждаха с по кош, а гостите изравняваха. Но в последната атака за частта Иван Лилов намери успешно Травис Питърсън за 19-15 в полза на самоковските баскетболисти.

Питърсън продължи с блестящата си игра и в началото на втората част. Той вкара 7 от първите 9 точки за Рилски спортист, които в 14-та минута водеха с 28-23, но тройка на младия Александър Угриноски и два поредни коша на Зивчевич изведоха гостите пак напред 28-30. Минута преди почивката силите на терена получиха пълно равенство – 38-38. Папич вкара два наказателни удара за своята 11-та точка, което всъщност оформи и резултата на почивката – 40-38 за Рилски спортист, информира bulgarianbasket.com. Гостите започнаха много по-добре второто полувреме и с добра защита излязоха напред в резултата, no три минути преди края на частта Боев изравни, след което Трайковски и Лилов си размениха по тройка и пак резултата бе равен. Само 6 секунди преди края на третата четвърт Филипович бе фаулиран, но отбеляза само един наказателен удар за 58-59, което бе и резултата след 30 минути игра.

Трябваше да минат 100 секунди от последната четвърт преди Бане Миркович да вкара тройка и изведе Рилски спортист напред 61-59. Преди това двата отбора си размениха по няколко безуспешни атаки, както и сбъркаха в пасовете.

Белберов бе фаулиран 4.13 преди финалната сирена. Той вкара само единия за 72-67, а в ответната атака Симич добави един пропуск на Тасовски за 72-69.  Иван Лилов бе фаулиран 24 секунди преди края на мача. Той изпусна и двата удара, а Тасовски веднага се възползва с нова тройка за 81-77 точно 12 секунди преди края. Топката пак получи Миркович и бе фаулиран пак и отново не сбърка за 83-77.

Накрая Питърсън оформи с един наказтелен удар крайното 84-77 и Рилски спортист стана шампион на Балканската лига по баскетбол.