Българският ЛукОйл Академик попадна в компанията на израелските Барак Нетаня и Макаби Хайфа, както и руския Спартак Санкт Петербург във втората фаза на турнира Еврочалъндж. „Студентите” ще се борят за едно от първите две места в групата, които дават право на участие на четвъртфиналите. Мачовете от Топ 16 започват на 18-ти януари 2011-та година с гостуване в Хайфа, а следващите дати са 25.01, 1.02, 15.02, 22.02 и 1-ви март.

Отборът на Барак Нетаня последен си осигури участие в групата на ЛукОйл Академик след като завърши втори в групата си от първата фаза. Нетаня загуби гостуването си на Тюрк Телеком с 60:84 точки и остана с 3 победи и 3 поражения. Първото място в група Д зае Норкьопинг след успех със 70:64 точки над Лиеж. Макаби Хайфа пък остана втори в група Б от първата фаза след поражение от лидера Вентспилс с 62:99 точки и актив 3 победи от 6 мача. Нетаня е на 8-мо място във временното класиране в израелското първенство с 3 победи и 7 загуби, а Макаби Хайфа е на последната 10-та позиция с 2 успеха от 8 мача до момента.

В състава на Макаби Хайфа е бившият играч на ЛукОйл Академик Лари О’Банън, който завърши с 10 точки и 6 борби за 28 минути на терена срещу Вентспилс. Друг екс-студент Перо Антич пък реализира 16 точки и овладя 5 борби за 25 минути игра за Спартак Санкт Петербург при успеха над Нижни Новгород. Лари О’Банън, който пък е братовчед на още един бивш състезател на ЛукОйл Донта Смит, игра за българския шампион от декември 2007- ма година до края на първенството през 2008-ма.