Турският отбор Анадолу Ефес победи драматично с 90:89 (18:24, 24:15, 35:21, 13:29) испанския Реал Мадрид в отложена среща от 24-ия кръг на баскетболната Евролига за мъже. Домакините от Истанбул с днешния си успех в спортна зала "Синан Ердем" вече имат 14 победи и 14 загуби в 28 изиграни мача този сезон, запазвайки 10-ото място. Ефес загуби с 85:94 като гост от същия съперник в първата среща. След поражението днес Реал (Мадрид) остава на 2-о място с 19/9, но пропусна шанса да се изравни с лидера Олимпиакос.

Домакините водеха със 77:60 до края на третата част, но буквално в спиращ дъха четвърти период те успяха да удържат устрема на испанския гранд и да изковат победата. В нея турските баскетболисти вкараха само 13 точки, но това се оказа достатъчно за крайния успех.

С точните изстрели на Джанан Муса от Реал Мадрид и Василие Мицич от  Анадолу Ефес в телевизионната пауза на 5-ата минута от мача двата отбора изялзоха при равенство 10:10. След гостите направиха по-добра ротация и затвориха първата четвърт напред с 18:24. Но във втората четвърт с използване повече на Шейн Ларкин, Анадолу Ефес доведе до 27:29 в 13-ата минута, принуждавайки треньора на гостите Чус Матео да вземе таймаут. След него Реал Мадрид, който имаше доминираща последователност с дуото Серхио Родригес – Валтер Таварес отново взе преднина 31:39 в 17-ата минута. Ново прекъсване на турския треньор Атаман даде на Анадолу Ефес ефективни минути и в атака, и в защита, като те за първи път от началото на срещата успяха да поведат. И след серия от 11:0 в крайна сметка да се оттеглят на почивка преди второто полувреме с 42:39.

Третата четвърт започна с дъжд от тройки и за двата отбора. Въпреки че водачеството в мача се сменяше непрекъснато, Анадолу Ефес влезе в 25-ата минута с преднина от 57:52 с кошове един след друг на Крис Сингълтън. А в 27-ата минута за първи път в срещата турците водеха и с двуцифрена преднина – 65:54. Доминирайки до края на периода, тъмносините от Истанбул го завършиха повече от добре напред със 17 точки 77:60. Както щеше да се окаже и по-нататък, именно тези минути им изковаха и победата. Началото на четвъртата част беше за Реал (Мадрид), като турците изведнъж започнаха да имат проблеми в атака. В един момент преднината на домакините се стопи на 4 точки – 75:79. Но след този момент Илайджа Брайънт, а след това и Крис Сингълтън излязоха на сцената и помогнаха за по-спокойна преднина – 83:75. Последва нова серия на Реал (Мадрид) от 6 безответни точки. При оставащо време 1:22 минути Реал Мадрид поведе с 84:83 с тройка на Ябуселе. Но с тройка отвърна Шейн Ларкин и пак преднина за Анадолу Ефес. В оставащите минути домакините успяха да удържат атаките на Реал за крайното 90:89.

За домакините Шейн Ларкин вкара 18 точки, Илайджа Брайънт добави 17 и взе 6 борби, а Уил Клайбърн вкара 15 и взе 7 топки под кошовете. За гостите от Мадрид над всички беше Джанан Муса с 16 точки, Гейбриъл Дек добави 15, а Серхио Родригес – 14.

БТА / Автор: Атанас Василев