Испанският Реал Мадрид и турският Анадолу Ефес, двата последни шампиона, изиграха исторически сблъсък в 19-ия кръг на баскетболната Евролига за мъже. Настоящият първенец Реал Мадрид се наложи при домакинството си на гранда от Истанбул със 130:126 (25:18, 13:18, 26:25, 17:20, 10:10, 11:11, 9:9, 19:15) в първия от създаването на Евролигата мач с четири продължения.

Срещата бе номер 5711 от основаването на турнира през 2000 година, а до момента в нито един двубой не се бе стигало до повече от две продължения.

Двата тима подобриха предишния рекорд за най-много отбелязани точки в един мач, който бе 123, дело на Панатинайкос преди 15 сезона и на Макаби Тел Авив преди почти 20 години.

Съперниците реализираха комбинирано 256 точки, с което поставиха и нов рекорд по вкарани точки от двата отбора общо, който преди беше 232, записан при победата на Панатинайкос над Фортитудо Болоня със 118:114 през сезон 2003/2004.

Мачът продължи 60 минути, предложи 19 равенства и 16 смени на водачеството.

„Вероятно е невъзможно нещо подобно да се види в друго първенство извън Евролигата. Това бе незабравима вечер. И двата тима заслужаваха да победят. Ние се борихме до края. Двата отбора преследваха като луди победата и показаха невероятно сърце“, коментира старши треньорът на Реал Мадрид Чус Матео.

За първи път трима баскетболисти от един отбор в Евролигата отбелязват 25 и повече точки в един двубой. За гранда от Мадрид Джанан Муса реализира 40 точки, Марио Хезоня – 31, като това е най-добро постижение в кариерата и на двамата, а Факундо Кампацо отбеляза 25 точки.

За първи път четирима играчи от един отбор, записват коефициент на ефективност 25 и повече, като в петък вечер за Реал това бяха Джанан Муса (46), Кампацо (30), Хезоня (26) и Валтер Таварес (35).

40-те точки на Муса, 15-те му точни изстрела от игра и 13-те му стрелби за 2 точки влязоха в клубните рекорди, а 17-те опита от тройката и общо 24 стрелби от игра на Хезоня също са рекорд за състезател на Реал Мадрид. Хърватинът отбеляза общо 7 тройки в срещата.

За Анадолу Ефес Шейн Ларкин и Тибор Плайс се превърнаха в първите двама състезатели, които преминават границата от 50 игрови минути. Ларкин записа 53 минути и 11 секунди игрово време, за което реализира 32 точки, 5 борби и 9 асистенции, а Плайс – 52:56 минути и оформи „дабъл-дабъл“ от 14 точки и 11 борби.

Анадолу Ефес постави рекорд и по овладени борби в клубната история с 56, изравнявайки петото най-добро постижение в Евролигата.

Домакините водеха с 64:61 след третата част, а редовното време приключи при 81:81. Първото продължение завърши при 91:91, второто – 102:102, а третото – 111:111.

Реал Мадрид остава лидер във временното класиране в Евролигата със 17 победи и 2 поражения, докато Анадолу Ефес е 15-и с актив 7-12.

В изцяло испански сблъсък от 19-ия кръг Барселона победи Баскония със 89:85 (24:23, 23:19, 15:26, 27:17) като домакин и заема трета позиция с актив 13-6. Баскония се намира на 11-о място с десет победи и девет загуба.

Ян Весели се отличи за каталунците с 23 точки и 4 борби, а за гостите Маркъс Хауърд завърши с 21 точки и 4 асистенции.

Американецът с български паспорт Коди Милър-Макинтайър реализира 10 точки, 3 борби и 7 асистенции за 33 минути на терена.

Друг испански тим Валенсия претърпя поражение като домакин на гръцкия Панатинайкос с 81:82 (23:22, 24:25, 22:19, 12:16). Валенсия е десети в подреждането с актив 10-9, а Панатинайкос държи четвъртото място с 11-8

В останалите две срещи от кръга италианският Армани Олимпия Милано записа домакински успех над германския Байерн Мюнхен със 76:62 (19:12, 15:15, 16:20, 26:15), а АЛБА Берлин отстъпи пред италианския Виртус Болоня с 68:83 (9:26, 18:22, 24:15, 17:20) като домакин в Германия./ БТА