Шампионът на България по баскетбол Лукойл Академик на практика отпада от турнира ФИБА Къп, след като отстъпи като домакин със 76:80 (23:26, 18:22, 16:15, 19:17) пред турския Истанбул Буюкшехир.

Двубоят между Лукойл Академик и Истанбул Буюкшехир се игра в Ботевград, а в първата четвърт двата тима непрекъснато разменяха водачеството в резултата. В началото на втория период обаче Лукойл направи серия от 9:2 точки и поведе с 32:28, след като Божидар Аврамов вкара три последователни пъти от наказателната линия.

В следващите минути обаче настъпи отпускане в редиците на домакините, което бе използвано по отличен начин от турския тим. Така на почивката гостите се оттеглиха с преднина от 7 точки при 48:41.

Второто полувреме започна по начина, по-който завърши първото - с по-добра игра на отбора от Истанбул, като разликата се качи до 10 точки. С добра игра в защита обаче Лукойл се доближи отново до съперника си, като след точно изпълнени наказателни удари от Божидар Аврамов "студентите" намалиха на 57:61 точки.

Добрата игра на Лукойл продължи и в началото на последната четвърт, като след кош на Далтън Пепър разликата бе намалена на 3 точки за 66:69. Играчите на треньора Шарон Друкер опитваха всичко, за да останат в мача и след тройка на Аврамов 2:31 минути преди края резултатът бе изравнен при 74:74.

Кош на Асен Великов даде аванс на домакините за пръв път от началото на втората четвърт, след като гардът на домакините бе точен за 76:74. В следващото нападение на Истанбул Буюкшехир Великов открадна топката, но опитът му да завърши сам контраатаката се оказа неуспешен, след като топката се разходи по ринга и излезе.

Фаул на Божидар Аврамов даде шанс на Март Чевик да изплъни три наказателни удара, а след още един точен такъв на Майкъл Томпсън гостите поведоха със 78:76 точки само 55 секунди преди края.

В следващите 30 секунди Лукойл организира две нападения, но Аврамов пропусна да завърши всяко едно от тях. Два коша от наказателната линия на Яка Клобучар обаче доведоха резултата до 80:76 при 19 оставащи секунди, което се оказа и крайният резултат.

Най-резултатен за Лукойл Академик с 16 точки бе Божидар Аврамов.

Резултати от петия кръг в груповата фаза на турнира ФИБА Къп:

Група Е:
Лукойл Академик (България) - Истанбул Бююкшехир (Турция) 76:80 (23:26, 18:22, 16:15, 19:17)