Отборът на Левски отстъпи пред косовския Башкими със 79:84 (17:17, 26:24, 14:16, 22:27) като домакин в зала „Триадица“ в София в двубой от редовния сезон на Балканската лига по баскетбол за мъже.

Поражението бе шесто от седем срещи и четвърто поредно в международната надпревара за „сините“, които заемат последното, седмо място във временното класиране. Башкими записа втора поредна победа след успеха срещу Берое преди 24 часа и продължава с актив 2-5. Лидер в Балканската лига е израелският Апоел Беер Шева с 8 победи и 1 загуба.

За Левски двубоя пропуснаха Лъчезар Димитров и Николай Михайлов, както и възстановяващият се от операция на ръката Алън Арнет. Димитров, както и треньорът Димитър Ангелов са ангажирани с националния отбор на България, който се подготвя за мачовете с Румъния и Португалия от предварителните квалификации за Евробаскет 2025.

Гостите поведоха с 12:7 в средата на първата част, но „сините“ наваксаха до 17:17 след 10 минути игра. Баскетболистите на Левски започнаха втората четвърт със силна серия и дръпнаха с 29:19 седем минути преди почивката, но изгубиха аванса си в следващите три минути, а Башкими обърна до 30:29. С точна стрелба от дистанция Красимир Петров фиксира финалното за първото полувреме 43:41 за Левски.

Последва оспорвана трета част, в която разликата не надвиши 3 точки, а преди последните 10 минути резултатът бе 57:57. Гостите бяха по-убедителните в заключителните моменти, поведоха със 79:73 при оставащи 51 секунди и до края задържаха аванса си.

Асен Великов и Джон Флорвиърс реализираха по 17 точки за Левски. Великов оформи „трипъл-дабъл“, добавяйки 14 борби и 10 асистенции в срещата. Момчил Кадиев завърши с 12 точки и 4 борби.

За Башкими най-резултатен беше Самардо Самюълс с 23 точки и 9 борби.

В следващия си мач от Балканската лига Левски ще посрещне друг косовски тим Пея на 2 март.

БТА / Автор: Кремена Младенова