Отборът на Балкан Ботевград достигна исторически четвъртфинал във ФИБА Къп за първи път в клубната си история и се превърна в първия български тим, който попада сред осемте най-добри във втория по сила турнир на Международната централа.

Баскетболистите на старши треньора Йовица Арсич постигнаха нова голяма победа в Европа, след като надделяха над швейцарския шампион Фрибур Олимпик с 90:74 в двубой от осминафиналите на надпреварата. Двубоят се проведе пред празните трибуни в зала „Арена Ботевград“, която приема „балон“ от европейски клубен турнир за втори път през настоящия сезон.

На четвъртфиналите в четвъртък от 21:00 часа Балкан ще се изправи срещу победителя от битката между носителя на Купата на България Рилски спортист и руския Парма Перм. Двата тима излизат на паркета в „Арена Ботевград“ днес от 21:00 часа във втората полуфинална среща от „балона“.

Балкан започна много силно мача и поведе с 15-33 още в първата част. След това нашите загубиха леко концентрация в началото на втората част, а съперникът се възползва и започна да топи драстично след серия 13-0 (28-33). Нашите нямаха кош повече от 4 минути след началото на втората част, а Фрибур започна периода с 12-0, за да свали само на 3 (30-33).

Момчетата на Йовица Арсич започнаха ударно второто полувреме със серия 13-4, за да поведат отново с двуцифрена разлика в средата на третата част (43-55). За кратко Балкан поведе с +13, а две тройки на Фрибур върнаха отново интригата(53-58). Минута преди края на периода швейцарците се доближиха отново само на 2 точки (58-60). Крис Минков обаче вкара ключова тройка за 58-63. В ответните атаки двата тима сгрешиха и след третия период Балкан имаше отново аванс от 5, както и на почивката. Балканци стартираха с 8-0 за +13 и последния период.  В остващото време Балкан бележеше трудно, а 4 минути преди края Фрибур отново свали на 4 (72-76). До края Балкан качи отново аванс и удържа успеха.

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 19, Божидар Аврамов 21, Крис Минков 8, Димитър Димитров 6, Дарко Балабан 21 (Давонтей Джордан 8, Тауан Ейджи 5, Станимир Маринов 2, Николай Грозев)

ФРИБУР: Маркис Джаксън 8, Малкълм Армстед 4, Борис Мбала 11, Арно Котюр 9, Кевин Мартина (Кристиан Краина 14, Шон Барнет 9, Дом Морис 8, Роберт Зин 6, Пол Граве 5, Вигдон Мемиши)